Trimetilamīna N-oksīds kā marķieris neveselīgai diētai un kardiometabolajiem riskiem

FLPP logo purple 1
Projekta abreviatūra
TMAO-ME
Projekta Nr.
Izp-2018/1-0081
Projekta īstenošanas termiņš2018-2021
Vadošais partnerisLatvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI)
Projekta vadītājsProf. Maija Dambrova
Piesaistītie jaunie zinātniekiValērija Križanovska, Einārs Kupats, Melita Vidējā

Kardiovaskulāras slimības un cukura diabēts ir galvenais nāves cēlonis visā pasaulē. Pēdējā desmitgadē ir konstatēts, ka neveselīga uztura un mikrobiotas iespaidā palielinās metabolīta trimetilamīna-N-oksīda (TMAO) līmeņi, kas ir saistīti ar sirds slimību, insulta, diabēta un vēža risku pieaugumu. Tomēr nav skaidrs, vai TMAO ir uzskatāms tikai par biomarķieri neveselīga uztura izraisītajiem kaitīgajiem procesiem, vai tas tieši traucē normālos kardiometabolos procesus.

Projekta mērķis ir identificēt slimību mehānismus un atklāt molekulāros signālceļus, kas saista paaugstinātu TMAO līmeni un kardiometabolo saslimšanu riskus. Mēs pētīsim TMAO kaitīgo ietekmi kardiovaskulāro saslimšanu un diabēta preklīniskajos modeļos, tādējādi veicinot izpratni par diētas, metabolisma, mikrobiotas un kardiometabolās veselības savstarpējo saistību. Mēs novērtēsim TMAO ietekmi uz kardiovaskulārajiem procesiem, un tā iesaisti insulīna rezistences mehānismos.

Iegūtie rezultāti pamatos izpratni par TMAO kā biofaktoru vai diagnostikas marķieri. Pētīsim TMAO transportproteīnus un uztura substrātu metabolismā un TMAO līmeņu paaugstināšanā iesaistītos enzīmus, lai identificētu jaunus zāļu mērķus un piedāvātu veselīgākas pārtikas izvēles. Tas viss palīdzēs novērtēt hipotēzi par TMAO kā dzīvesveida slimību diagnostikas marķieri un radīt inovatīvas pieejas sirds un asinsvadu slimību un diabēta novēršanai un ārstēšanai.
Publicēts 30.11.2018.