Pasākumi

30. aprīlis 18:00 - 23:00
www.zinatniekunakts2021.lv un Facebook LIVE

Kā katru gadu, arī šogad Latvijas Organiskās sintēzes institūta pētnieki  Eiropas Zinātnieku naktī ar prieku dalīsies un stāstīs par  saviem pētījumiem.

Aicinām pievienoties un līdzdarboties gan lielus, gan mazus, gan tos, kam interesē lielie zinātnes jautājumi, gan tos, kam vairāk patīk darboties pašiem un sajust atklāšanas prieku.

Programma

18:00 - 21:00 Lekcijas un diskusijas (LIVE!)

18:00-18:30 Jaunu zāļvielu meklējumi – no kolbas līdz aptiekai (Dr. chem. Artis Kinēns)

18:30-19:00 Antibiotiku izstrāde: cīņa ar vējdzirnavām? (Prof. Edgars Sūna)

19:00-19:30 COVID-19: vai tikai klepus un temperatūra? (Dr. pharm. Reinis Vilšķērsts)

19:30-20:00 Kā izdevās tik ātri iegūt Covid vakcīnu? (Dr. pharm. Baiba Švalbe)

20:00-20:30 Kad varam sagaidīt efektīvas zāles pret COVID-19? (Prof. Kristaps Jaudzems)

20:30-21:00 Slikto baktēriju pieveikšana (Prof. Raivis Žalubovskis)

Lielā viktorīna (LIVE!)

21:00-23:00    Lielā viktorīna par un ap zinātni

Lieliskā Zigmunda Fricsona vadībā varēsiet sacensties viens ar otru erudīcijā!

Lai tiešsaistē atbildētu uz jautājumiem un sacenstos par balvām – REĢISTRĒJIES! www.viktorina.lv/live

Radošās laboratorijas bērniem un jauniešiem (LIVE!)

Iepazīsti aizraujošo molekulu pasauli un radi pats savas molekulas!

Lai darbotos līdz, sagatavo: plastilīnu 3 krāsās, zobu bakstāmos kociņus, šķēres

Kopā uzmeistarosim zirneklīti un ekstrahēsim DNS. Izpētīsim zirnekļa tīkla īpašības un noskaidrosim, kur mēs varētu izmantot zirnekļa tīkla pavedienu.

Zirnekļa pagatavošanai sagatavo: dziju, kartonu dzijas bumbas veidošanas pamatnei  (piemēram, kartona kaste), baltu kartonu un melnu marķieri (vai arī līmējamas actiņas), drāti (nav obligāti),  līmi (PVA vai līmes zīmuli).

DNS ekstrakcijai sagatavo: sāli – šķipsna, ūdeni – 250 mL, trauku mazgājamo līdzekli, 40% spirta šķīdumu (der arī dezinfekcijas līdzeklis, kas satur etanolu un/vai propanolu) – 20 mL, pārtikas krāsu (nav obligāta), 3 mazas glāzītes, zobu bakstāmos kociņus.

Sagatavojies – kopā soli pa solim taisīsim slaimu. Ja vēl nav izdevies sagādāt izejvielas -tas nekas! Noskaties, lai uzzinātu slaima gatavošanas knifus!

1. recepte

Kartupeļu ciete – 25 g
Ūdens – 25 mL
Pārtikas krāsviela (ja ir)
Dzeramā soda – 0,6 g
Ofisa vai PVA līme – 50 mL
Borskābes šķīdums* – 2 mL

2. recepte

Ofisa vai PVA līme  – 50 mL
Ūdens – 50 mL
Pārtikas krāsviela (ja ir)
Dzeramā soda – šķipsniņa
Borskābes šķīdums* – 2 mL

*Aptiekā nopērkams Borskābes RFF 30 mg/ml uz ādas lietojams šķīdums

Sagatavojies – kopā soli pa solim atkrāsosim krāsainus dzērienus!

Ja vēl nav izdevies sagādāt izejvielas -tas nekas! Noskaties, lai uzzinātu visus knifus!

Būs nepieciešama:

Krāsaina limonāde (vismaz 300 mL, vēlams ar intensīvu krāsu, piemēram, apelsīnu Fanta, Tarhūns, Limpo, SanPellegrino. KOLU – nē!!!)
Aktivētā ogle (aktīvā ogle), vismaz 3 tabletes (pieejams aptiekā)
Medicīniskā vate (1 iepakojums)
Kafijas filtrs (ne vairāk kā 5 loksnes)
0,5 L plastmasas pudele
Trauki: katls vārīšanai, 2 ēdamkarotes vai piesta, divas caurspīdīgas glazes
Ledus (vēlams)

Uzzini, kāda ir atšķirība starp dažādiem augu drogu pagatavošanas veidiem un kā tos pagatavot!

Pirms nodarbības vari sagatavot trīs dažādus ūdens izvilkumus – uzlējumu, novārījumu un macerātu, izmantojot kumelītes ziedus un ķimenes augļus (vai citas augu drogas, kas ir mājās pieejamas).

Kopā salīdzināsim visu trīs iegūto ūdens izvilkumu krāsu, smaržu un garšu. 

Ūdens izvilkumu pagatavošana:

Uzlējums – aplej 2 tējkarotes drogas ar krūzi (200 ml) verdoša ūdens un atstāj uz 5-15 minūtēm, pēc tam nokāš caur sietiņu.

Novārījums – 4 tējkarotes drogas ieliek katliņā ar 400 ml auksta ūdens, ūdeni uzsilda līdz vārīšanās temperatūrai un pēc tam lēni vāra 5-15 minūtes, tad ļauj 15-30 minūtes ievilkties, beigās nokāš caur sietiņu un papildina ar ūdeni līdz sākotnējam tilpumam.

Macerāts – vakarā aplej 2 tējkarotes drogas ar krūzi (200 ml) auksta ūdens un atstāj ievilkties līdz nākamajai dienai.

Interesanti fakti par smadzenēm. Noskaidro, kura smadzeņu puslode Tev ir dominējošā un kā trenēt smadzenes!

Sagatavo: zīmuli, lapu

Video ekskursijas par laboratorijām
Ķīmijas reakciju šovs
Dažādas on-line viktorīnas
Previous
Next
Pasākums notiek Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr. 1.1.1.5/20/A/002 “Eiropas Zinātnieku nakts Latvijā 2020” ievaros.

Atskats uz pasākumiem

BOS-Logo-1-Final  innova2 283
No 3. līdz 6. jūlijam, 2016 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika konference Balticum Organicum Syntheticum, ko organizēja Latvijas Organiskās sintēzes institūts Eiropas Savienības 7. Ietvara programmas projekta „InnovaBalt” ietvaros. Vairāk par pasākumu mājaslapā. IMG_5981

DDC innova2 283

Eiropas Savienības 7. Ietvara programmas projekta „InnovaBalt” ietvaros no 27. līdz 29. augustam, 2015 Radisson Blu Hotel Latvia, Riga notika konference Drug Discovery Conference. Konference aptvērta visdažādākos zāļu radīšanas procesa aspektus – no organiskās ķīmijas līdz farmakoloģijai un ražošanai. Notika sociālo partneru paneļdiskusija par industrijas un pētniecības jomas sadarbību. Konference sākās ar svinīgu piemiņas plāksnes atklāšanu pie OSI ēkas (Aizkraukles ielā 21) talantīgajam zinātnes organizatoram, institūta dibinātājam profesoram Solomonam Hilleram (1915.-1975.). Par ieguldījumu institūta attīstībā prof. S. Hillera medaļu saņēma prof. Pols Finns (InhibOx izpilddirektors). Pirmā konferences sesija bija veltīta žurnāla “Heterociklisko savienojumu ķīmija” 50. gadadienai.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC Foto: Dr.pharm. Edgars Liepiņš

No 19. līdz 20. septembrim (2019) Rīgas centrā notika 11.Paula Valdena  simpozijs organiskajā ķīmijā. Valdena simpozijs kļuvis par tradīciju, kas Paula Valdena dzimtenē reizi 2 gados  pulcē Baltijas valstu zinātniekus, studentus un rūpniecības pārstāvjus.

 

Simpozija programma sastāvēja no plenārajām lekcijām un studentu stenda referātu sesijas.

Astoņi pasaulē zināmi un atzīti lektori 4 valstīm – Jeffrey W. Bode, P. Andrew Evans, Burkhard Kőnig, Benjamin List, Herbert Mayr, Joseph Moran, Jerome Waser un Daniel B. Werz prezentēja savus pētījumus organiskājā ķīmijā.

Simpoziju atklāja ar svinīgu Paula Valdena medaļas pasniegšanu profesoram Aigaram Jirgensonam (Latvijas Organiskās sintēzes institūts) par pētījumiem organiskās metodoloģijas un medicīnas ķīmijas jomās.  Medaļu par izciliem sasniegumiem ķīmijā piešķir RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte.

Simpozijā mutiskas prezentācijas par saviem pētījumiem sniedza arī divi labākie Latvijas doktoranti organiskajā ķīmijā – Anna Lielpētere un Jurijs Ponomarjovs.

SIA “Bapeks” stenda referātu balvu studentiem pasniedza kompānijas pārstāvis Dr. chem. Vilnis Liepiņš. Balvas saņēma doktorantūras studenti –  Sindija Lapčinska, Viktorija Vitkovska, Mihael Kazak; maģistra programmas studenti –  Andris Jeminejs un Armands Kazia; bakalaura programmas students – Māris Bazulis.

Simpoziju organizēja Eiropas Reģionālās Attīstības Fonda (ERAF) līdzfinansētā projekta “Atbalsts Latvijas Organiskās sintēzes institūta starptautiskās sadarbības projektiem pētniecībā un inovācijās” (vienošanās Nr. 1.1.1.5/18/I/007) ietvaros.