«Latvijas zinātnieku saimei centrs pavērs jaunas iespējas, un es personīgi izjūtu dziļu lepnumu par Latvijas zinātnieku uzrādītajiem izcilajiem zinātniskajiem rezultātiem un augsto sadarbības potenciālu, kas nepieciešams šāda mēroga projektos,» atklājot Baltijas Biomateriālu ekselences centra (Baltic Biomaterials Centre of Excellence – BBCE) projektu, uzsver Valsts prezidents Egils Levits.
BBCE projekts svinīgi atklāts 29. janvārī RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē.
Viņš norāda, ka, pateicoties zinātnieku pūliņiem, šī projekta laikā ir izdevies piesaistīt Latvijas tautsaimniecībai jau 13 miljonus eiro, un šis projekts ir viens no daudziem, kas ir izstrādāts un realizēts ar Latvijas valdības un Eiropas Savienības (ES) atbalstu. Nākamos septiņus gadus jaunatklātais centrs kalpos par zinātnisko bāzi, kurā apvienojas starptautisku atzinību guvušu Latvijas, Vācijas un Šveices zinātnisko grupu speciālistu zināšanas un materiāltehniskie līdzekļi, viņš turpina, uzsverot, ka tas kļūs par pamatu augstākā līmeņa izstrādēm kaulaudu atjaunošanai un jaunu biomedicīnisko metožu izmantošanai nepieciešamo biomateriālu jomā. «Baltijas Biomateriālu ekselences centra atklāšana pastiprinās Latvijas attīstības potenciālu un paplašinās mūsu valsts sociālekonomisko nozīmību. Izstrādātie plāni un aprēķini liecina, ka centra devums Latvijas ekonomikai nākamo 20 gadu laikā varētu pārsniegt 74 miljonus eiro,» atklāšanas runā pauž Valsts prezidents.
Viņš vēl veiksmi šā projekta realizācijā visiem tajā iesaistītajiem Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI), Rīgas Stradiņa universitātes (RSU), Šveices «AO Research Institute Davos», Vācijas Fridriha–Aleksandra Erlangenas–Nurembergas universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta speciālistiem. «Īpaši vēlos pateikties projekta vadītājam Dr. Jānim Ločam. Jāni, šis projekts ir tapis, tikai pateicoties Jūsu degsmei, apņēmībai un uzticīgai kalpošanai augstākajiem zinātniskajiem mērķiem un etaloniem,» atzīst E. Levits.
Arī RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis uzsver lielo darbu, ko RTU zinātnieki paveikuši gadu gaitā, lai sasniegtu izcilību biomateriālu izstrādes jomā, un kas ļāvis pārliecināt ES ieguldīt līdzekļus ekselences centra izveidē Latvijā. Viņš atminas gan profesora Rūdolfa Cimdiņa lielo veikumu, gan uzteic profesores Līgas Bērziņas-Cimdiņas, gan visas RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas biomateriālu inovāciju un attīstības centra zinātnieku komandas sasniegumus. Rektors arī norāda, ka projektā iesaistītie Latvijas partneri ir ļoti spēcīgi, un apliecina, ka sadarbībā ar ārvalstu partneriem tiks darīts viss labākais, lai BBCE projekts būtu sekmīgs.
Vērienīgā zinātniskās kapacitātes stiprināšanas projekta īstenošanai apvienojušās starptautiski atzītas pētniecības institūcijas un industrijas pārstāvji – RTU, OSI, RSU, RSU SI, kā arī AO Pētniecības institūts Davosā, Šveicē, un Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā. Projekta īstenošanai 15 miljoni eiro piešķirti no Eiropas Savienības (ES) programmas «Apvārsnis 2020», tikpat infrastruktūras uzlabošanai nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri.
Latvijas partneriem ir uzkrāta kompetence katram savā jomā. Piemēram, RTU pētījumi un izstrādnes, radot biomateriālus, ar ko aizvietot bojātos cilvēka audus un orgānus, sekmīgi notiek jau vairāk nekā 20 gadu. Ciešā sadarbībā ar klīnikām, to skaitā RSU Stomatoloģijas institūtu ilgstoši tiek veikti klīniskie pētījumi, bet OSI ir Baltijas, Eiropas un pasaules līmenī pazīstama jaunu zāļu atklāšanas vieta. Apvienojot kompetences, būs iespējams nodrošināt pilnu biomateriālu attīstības ciklu no idejas laboratorijā līdz klīniskajam pielietojumam.
BBCE stiprinās biomateriālu nozari reģionā, ļaus zinātniekiem pētīt, izstrādāt un komercializēt jaunus biomateriālus kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Projekts ir vērsts uz jaunu zināšanu ieguvi, kas ļaus vairot efektivitāti un sasniegt ekselenci cilvēkresursu, zināšanu, pētniecības, tehnoloģiju attīstības un infrastruktūras jomā. Lieli līdzekļi tiks investēti zinātniskā un medicīnas personāla mācībās, zinātniskās kompetences paaugstināšanā un pētniecības infrastruktūras modernizācijā. BBCE vadošā mītne tuvāko gadu laikā tiks izveidota RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā uz RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra bāzes. Tiks paplašināta arī OSI un RSU pētniecības infrastruktūra.
Paaugstinot zinātnisko ekselenci, būs iespējams sniegt plašākus un kvalitatīvākus medicīnas aprūpes pakalpojumus, pētījumu veikšanai piesaistīt finansējumu no ES struktūrfondiem un citiem avotiem, kā arī sniegt augstāka līmeņa pētniecības pakalpojumus medicīnas ierīču, kosmētikas, farmācijas un citām industrijām. Apvienojot RTU, OSI, RSU un RSU Stomatoloģijas institūta spēkus, nākamo gadu laikā plānots sasniegt kritisko masu medicīnas ierīču industrijas attīstībai, veicinot inovatīvu produktu un pakalpojumu nonākšanu tirgū, vietējo uzņēmumu izaugsmi un ārvalstu kompāniju investīciju piesaisti.
BBCE ir ES «Apvārsnis 2020» pētniecības un inovāciju programmas «Teaming Phase 2» finansēts projekts Nr. 857287.
Informācijas avots: RTU