Prof. Nikolajs Sjakste saņem starptautisku balvu – N. Emanuela piemiņas medaļu

2. oktobrī (2018) Maskavā, Krievijas Zinātņu akadēmijas (KZA) Bioķīmiskās fizikas institūta telpās OSI vadošajam pētniekam, LZA akadēmiķim, profesoram Nikolajam Sjakstem par panākumiem ķīmiskajā un bioķīmiskajā fizikā pasniegta N. Emanuela piemiņas medaļa.

N. Emanuela medaļu piešķir Starptautiskās zinātniskās sadarbības fonds, KZA un M.Lomonosova Maskavas Valsts Universitāte. Starptautiskās zinātniskās sadarbības fonda darba mērķis ir veicināt liela mēroga sadarbību dažādos biotehnoloģijas virzienos, ieskaitot bioloģiski aktīvu savienojumu un zāļu radīšanu un izpēti. Medaļas pasniegšana notika “Emanuela lasījumi” ietvaros, kur referātus lasīja visi laureāti. Prof. N. Sjakste lasīja referātu “Hromatīna domēni, slāpekļa oksīds un DNS”, kurā viņš īsumā sniedza  savu zinātnisko biogrāfiju, īpaši akcentēdams Ķīmiskās un bioķīmiskās fizikas institūta darbinieku lomu viņa zinātnieka dzīves gājumā, kā arī informēja par diviem pašreizējiem darba virzieniem – guanīna kvadrupleksu lomas izpēte ciešo DNS-proteīnu kompleksu izveidē un pētījums par OSI radītu 1,4-dihidropiridīnu atvasinājumu mijiedarbību ar DNS.

Pēc zinātniskās sesijas lasījumiem, dalībnieki apmeklēja N. Emanuela memoriālo kabinetu, kuru uztur zinātnieka meita O. Emanuela.

N. Emanuels bija izcils speciālists ķīmiskajā fizikā. Viņš ir vairāku klasisku pētījumu autors  – radikāļu reakciju mehānisma izpētē, vēlāk viņa vadība tika veikti pētījumi vēža bioloģijas izpētē un pretvēža ķīmijterapijas jautājumos. Tagad šo darbu turpina viņa dibinātā KZA Bioķīmiskās fizikas institūta darbinieki.