Metabolā terapija sirds mazspējas ar saglabātu izsviedes frakciju ārstēšanai

FLPP logo purple 1
Projekta Nr.
lzp-2023/1-0288
Vadošais partneris
Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI)
Projekta vadītājs
Asoc. Prof. Reinis Vilšķērsts (OSI)
Projekta īstenošanas ilgums
36 mēneši (2023-2025)
Projekta kopējais finansējums
299 979 EUR
Sirds mazspēja ar saglabātu izsviedes frakciju (HFpEF) ir sindroms, kas saistīts ar augstu saslimstību, mirstību un pieaugošu izplatību. HFpEF attīstību veicina metabolais iekaisums un enerģijas metabolisma izmaiņas ar vienlaicīgu lipotoksisku starpproduktu uzkrāšanos. Garķēžu acilkarnitīni (LCAC) ir taukskābju metabolisma starpprodukti, kas paaugstinātā koncentrācijā bojā mitohondriju bioenerģētiku un aktivizē iekaisuma signālceļus.
 
Šī projekta mērķis ir izpētīt LCAC lomu HFpEF attīstībā un izvērtēt iespēju ārstēt HFpEF, samazinot LCAC daudzumu. HFpEF tiks ierosināts pelēs, barojot tās ar diētu ar augstu tauku saturu un dotot tām L-NAME kopā ar dzeramo ūdeni. LCAC daudzums organismā tiks samazināts ievadot meldoniju. Lai izvērtētu HFpEF attīstību, tiks raksturota sirds funkcija, enerģijas metabolisms un fiziskā izturība un spēks in vivo, izolētu skeleta muskuļu funkcija, mitohondriju bioenerģētika. Turklāt tajā pašā eksperimentālajā sistēmā tiks pētīta SGLT2 inhibitora un meldonija vienlaicīgas ievadīšanas efekti. LCAC loma HFpEF attīstībā tiks pētīta trimetillizīna hidroksilāzi neekspresējošās pelēs, kas neekspresē enzīmu, kas niepieciešams LCAC sintēzei un tām ir ļoti zems LCAC līmenis.
 
Iegūtie rezultāti sniegs jaunas zināšanas par LCAC lomu HFpEF attīstībā, kā arī radīs pamatu jaunu zāļu atklāšanai HFpEF ārstēšanai.