HMGCR enzīma deficīta izraisītās šūnu enerģijas metabolisma signālceļu izmaiņas

FLPP logo purple 1
Project logo

Pētniecības projekta zinātniskais mērķis ir unikālā eksperimentālā modelī izvērtēt HMGCR enzīma aktivitātes deficīta molekulārās sekas un ietekmi uz mitohondriju taukskābju metabolisma procesiem.

Projekta Nr.
lzp-2023/1-0287
Akronīms
mitoHMGCR
Vadošais partneris
Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI)
Projekta vadītājs
Prof. Maija Dambrova (OSI)
Projekta īstenošanas ilgums
36 mēneši (2024-2026)
Projekta kopējais finansējums
299997 EUR

Lai mazinātu sirds slimību risku, daudzi  miljoni pacientu visā pasaulē lieto statīnu grupas zāles, kas mēdz izraisīt nepatīkamas blaknes. Projekta pētījums palīdzēs izprast un novērst blakusparādības, tādējādi uzlabojot pacientu līdzestību ārstu nozīmētajai terapijai.

Statīnu grupas zāles iedarbojas uz enzīmu, kas piedalās holesterīna sintēzē, tādējādi kavējot arī dažas šūnu enerģijas metabolisma norises. Izpētot šo procesu molekulāros mehānismus, varētu novērst nevēlamu vielu veidošanos organismā.

Noskaidrojot nevēlamo metabolītu rašanās ceļus, tiks identificēti jauni potenciālie zāļu mērķi un ārstēšanas iespējas, tādējādi paverot jaunas iespējas daudziem aterosklerozes, sirds slimību un diabēta pacientiem visā pasaulē.

Notiks informācijas apmaiņa ar ārstiem un pacientiem, lai pielāgotu pētījumu protokolus klīniskajai praksei. Pētījumu rezultāti un informācija par biomarķieru mērījumiem būs noderīga farmācijas industrijai, plānojot jaunu zāļu klīniskos pētījumus.