Meklējot jaunus zāļvielu mērķus. OSI jaunā zinātniece Baiba Švalbe

Baiba Švalbe ir OSI Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadošā pētniece, kura pēta sigma-1 receptora nozīmi seksuālajā un reproduktīvajā funkcijā.

Receptors ir ķīmiska struktūra šūnā vai uz tās virsmas, kas specifiski reaģē uz īpašu vielu piesaistīšanos, ietekmējot noteiktas šūnas funkcijas. Sigma-1 receptors ir atklāts samērā nesen un tādēļ pagaidām nav pietiekami izpētīts. Līdz šim zinātnieki galvenokārt ir pievērsušies tā lomai centrālās nervu sistēmas darbības traucējumos. Taču, zinot, ka sigma-1 receptors lielā daudzumā sastopams dzimumorgānos, pētījumi par šī receptora nozīmi reproduktīvās veselības nodrošināšanā šķiet perspektīvi.

Baiba Švalbe savā darbā cenšas noskaidrot, vai, ietekmējot sigma-1 receptoru, ir iespējams uzlabot vīriešu seksuālo un reproduktīvo veselību, kā arī vai šis receptors varētu kalpot kā jauns zāļu mērķis. Baibas izvēlētā tematika ir īpaši aktuāla tāpēc, ka pēdējo 50 gadu laikā novērojama vīriešu reproduktīvās veselības stāvokļa strauja pasliktināšanās. Šīs izmaiņas tiek saistītas gan ar vides piesārņojumu, gan dzīvesveida maiņu un tendenci arvien lielākā vecumā radīt pēcnācējus. No otras puses, veicinot arvien lielāku dzimumu līdztiesību, ir būtiski attīstīt arī vīriešu farmakoloģiskās kontracepcijas iespējas.

Pētījumā iegūtie rezultāti parādīs, vai jaunas zāļu vielas, iedarbojoties uz sigma-1 receptoru, ietekmē spermas kvalitāti un indivīda seksuālo uzvedību, kā arī vai šādu zāļu vielu ilgstoša lietošana centrālas nervu sistēmas darbības traucējumu novēršanai (piem., epilepsijas gadījumā) ir droša reproduktīvajai sistēmai.

Uz jautājumu, kā ir strādāt zinātnē, Baiba atbild: “Šo darbu ir jāmīl! Ir melnas un baltas dienas, bet, kad datu gūzmā tu vari saskatīt kopsakarības, saprast kā procesi ietekmē viens otru, un tu vari novērojumiem rast skaidrojumu – tas ir neaprakstāmi!  Zinātne nav darbs, kur no rīta atnāc un vakarā aizej, tu tajā dzīvo katru dienu, vairāk vai mazāk, bet dzīvo zinātnē.”

Runājot par saviem zinātniskiem sapņiem, Baiba smejas: “Kā jau jebkura zinātnieka sapnis – Nobela prēmija! Man ļoti gribas atstāt kaut ko paliekošu, kas varētu palīdzēt rast jaunas idejas, jaunas zāles. Atstāt pēdu, lai palīdzētu cilvēkiem dzīvot labāk un kvalitatīvāk.”

Baibas dzīves moto: “Viss, kas notiek, notiek uz labu!”

Pētījums par sigma-1 receptoru top pateicoties pēcdoktorantūras pētniecības atbalsta projektam Nr. 1.1.1.2/VIAA/1/16/244 “Sigma-1 receptora nozīme seksuālajā funkcijā”.