Liene Grigorjeva saņem prestižo L`Oréal-UNESCO balvu Sievietēm zinātnē

Foto Liene Grigorjeva

2023. gada 5. septembrī L’Oréal sadarbībā ar Baltijas valstu zinātņu akadēmijām un UNESCO Nacionālajām komisijām prestižajā Baltijas jauno talantu programmā Sievietēm zinātnē apbalvoja septiņas talantīgas zinātnieces. Viena no viņām ir OSI vadošā pētniece Dr. chem. Liene Grigorjeva. Katrai laureātei arī tika piešķirti 7000 EUR tālākai pētījumu veikšanai.

Liene Grigorjeva ir vadošā pētniece Latvijas Organiskās sintēzes institūta Organiskās sintēzes metodoloģijas grupā un Zinātniskās padomes locekle.

Prestižo apbalvojumu Liene Grigorjeva ieguva par pētījumu, kurā, izmantojot lētus, videi un cilvēkam nekaitīgus katalizatorus, tiek izstrādātas organisko vielu iegūšanas metodes ātrai un ērtai dažādus vērtīgu savienojumu iegūšanai. Inovatīvā metodoloģija ne tikai sekmēs jau zināmu vērtīgu savienojumu, piemēram, zāļvielu iegūšanu, bet arī paplašinās ķīmiķu iespējas atklāt jaunas, līdz šim vēl neizpētītas vielas. Apbalvotā pētījuma nosaukums: Kobalta katalizēta C-H saites funkcionalizēšana.

Liene atzīst, ka šis novērtējums viņai ir ļoti būtisks:

“Šī balva ir ļoti nozīmīga atzinība, jo tā parāda, ka arī sievietes var būt veiksmīgas zinātnieces un virzīt zinātnes progresu. Ceru, ka šī balva iedvesmos arī citas sievietes un meitenes sekot savam aicinājumam.”

Svinīgajā apbalvošanas ceremonijā laureātes sveica Latvijas Valsts prezidente (1999-2007), Baltijas jauno talantu programmas Sievietēm zinātnē patronese, akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga:

“Sievietes zinātnē jau ilgu laiku ir bijušas reti sastopama parādība. Taču no otras puses, vēsturē ir saglabājušies pierādījumi par izcilām pētniecēm. Piemēram, matemātiķe Aleksandrijas Hipatija, kuru nežēlīgi noslepkavoja tikai tāpēc, ka viņa bija zinātniece. Zinātne visā tās vēsturē ir pastāvīgi cīnījusies pret nesaprātīgumu, māņticību un fanātismu. Un saprāta likums ir tas, kas attur mūs no mežonībām, nežēlības un netaisnības.” 

Jaunajām zinātniecēm un balvu laureātēm viņa novēlēja:

“Neskatoties uz visu paaudžu veltītajiem pūliņiem pasaules izpratnei, vēl aizvien ir milzīgi daudz neizpētītā.  Tā ir cēla misija – turpināt zinātnes darbu, darīt savu daļu un censties to darīt pēc labākās sirdsapziņas. Novēlu panākumus gan profesionālajā, gan personīgajā dzīvē. Jūsu personīgā laime ir jūsu dzīves neatņemama sastāvdaļa.”

Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš norādīja, ka šogad programmai pieteicās 36 jaunās zinātnieces no Latvijas – 17 zinātņu doktores un 19 doktorantes, iesniedzot augstas kvalitātes pētījumu projektus.

Programmu Sievietēm zinātnē Latvijā pirms 19 gadiem izveidoja programmas patronese Dr. Vaira Vīķe-Freiberga (Latvijas prezidente no 1999. līdz 2007. gadam). Pašlaik programmu Sievietēm zinātnē L`Oréal īsteno sadarbībā ar Latvijas, Igaunijas un Lietuvas zinātņu akadēmijām un UNESCO nacionālajām komisijām.

Foto: Jānis Deinats

Vairāk informācija: lza.lv