Latvijas zinātnei BBCE ir nozīmīgs solis uz priekšu

Baltijas Biomateriālu ekselences centrs (BBCE) būs milzīgs ieguvums gan Latvijas un Baltijas, gan Eiropas un visas pasaules kontekstā, Latvijas Televīzijas raidījumā «Aculiecinieks» pauž jaunie zinātnieki Kristaps Kļaviņš un Antons Sizovs.

Abi jaunie zinātnieki Latvijā atgriezušies pēc daudziem studiju un darba gadiem ārvalstīs, lai strādātu BBCE kā grupu līderi. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieka K. Kļaviņa vadībā notiek biomateriālu in vitro jeb laboratoriskie pētījumi, savukārt A. Sizovs no Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI), veicot preklīniskos pētījumus, pārraudzīs biomateriālu drošību un efektivitāti.

Antons Sizovs Latvijā atgriezās pēc kopumā 14 ASV pavadītiem gadiem, kurp viņš devās pēc bakalaura grāda iegūšanas Latvijas Universitātē 2006. gadā. Raidījumā A. Sizovs stāsta par pieredzi strādājot Houston Methodist Research Institute jeb Hjūstonas Metodistu pētījumu institūtā:

“Es strādāju nanomedicīnas departamentā, mans uzdevums bija izstrādāt speciālus implantus, kuri organismam var piegādāt nepieciešamo medikamentu mēnešiem ilgi, kad šis implants ir iestrādāts zem ādas. Dažiem cilvēkiem katru dienu noteiktā laikā jādzer zāles, piemēram, jāatceras katru dienu pulksten 7 no rīta iedzert vienu tableti. Bet var arī ielikt to implantu un aizmirst par zāļu dzeršanu uz gadu.”

Kristaps Kļaviņš Latvijā atgriezies pēc teju desmit gadiem, kas pavadīti Austrijā. Viņš stāsta, ka atgriezties Latvijā bija izsvērts un pārdomāts lēmums. “Daudz ar sievu apspriedāmies, pārrunājām, kādi būtu ieguvumi, ko mēs zaudētu. Un tad lēmums nāca viegli, jo sapratām, ka pārceļoties uz Latviju, mēs neko nezaudēsim. Profesionālā ziņā es noteikti varu turpināt savu karjeru tieši tāpat kā to veiksmīgi esmu darījis Austrijā, varu darīt tās lietas, kas man patīk un aizrauj un kas dod pievienoto vērtību.” atzīst zinātnieks. Lai arī ikdienā ir jāsaskaras ar zināmiem izaicinājumiem, liels ieguvums ir komanda, kas, kā viņš vērtē ir spēcīga un sniedz lielu atbalstu.

BBCE (GA Nr. 857287) ir vērienīgs zinātniskās kapacitātes paaugstināšanas projekts, kas sekmēs ekselences veidošanos jaunu biomateriālu izpētē un izstrādē kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Veicinot sadarbību un zināšanu apmaiņu starp vietējām un starptautiskām pētniecības organizācijām un industriju, apvienojot kompetences un attīstot infrastruktūru, centru Rīgā sāka veidot šā gada sākumā. Ekselences centrs nodrošinās pilnu biomateriālu attīstības ciklu no idejas laboratorijā līdz klīniskam pielietojumam un stiprinās biomateriālu nozari reģionā – ļaus zinātniekiem pētīt, izstrādāt un komercializēt jaunus biomateriālus. Vērienīgā zinātniskā projekta īstenošanai apvienojušās starptautiski atzītas pētniecības institūcijas un industrijas pārstāvji – RTU, OSI, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), RSU Stomatoloģijas institūts, AO Pētniecības institūts un Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā. Projekta īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri.