2017. gada zinātnes sasniegumu autori iepazīstina ar saviem pētījumiem

Par saviem pētījumiem stāsta 2017. gada Latvijas zinātnes sasniegumu autori no Latvijas Organskās sintēzes institūta:

        • Izpētīts zirnekļa zīda veidošanās molekulārais mehānisms un novērtēta mākslīgā zirnekļu zīda iegūšanas procesa līdzība dabiskajam  
          • Jauns  savienojums E1R atmiņas procesu uzlabošanai un epilepsijas ārstēšanai

 

15.02.2018. Latvijas Zinātņu akadēmija LU Dabas mājā svinīgā ceremonijā apbalvoja nozīmīgākos sasniegumus Latvijas zinātnē 2017. gadā. Starp godalgotajiem sasniegumiem jau otro gadu pēc kārtas bija divi Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātnieku kolektīvu pētījumi.

Pētījumu par zirnekļa zīda veidošanās mehānismu 5 gadu garumā veicis autoru kolektīvs – OSI pētnieki Kristaps Jaudzems un Mārtiņš Otikovs sadarbībā ar zinātniekiem no Karolinska institūta  Zviedrijā un Analītisko zinātņu  institūta Francijā.

Zirnekļu zīds ir augstvērtīgs materiāls ar perspektīvu pielietojumu vairākās nozarēs no biomedicīnas līdz būvniecībai. Zirnekļi savu tīklu vērpj no zīda šķiedrām, kuras veidotas no olbaltumvielām. Līdz šim šķiedras veidošanās process nebija pilnīgi izpētīts, radot šķēršļus efektīvu mākslīgā zīda pavedienu iegūšanas tehnoloģijas izstrādei. OSI zinātnieku darbu ciklā pētīts zirnekļu zīda šķiedru veidošanās dabiskais process un noskaidrots pārvērtību mehānisms, kas nodrošina kontrolētu zirnekļu zīda olbaltumvielu pāreju no šķīstoša stāvokļa šķiedras pavedienos. Izmantojot iegūtās zināšanas, novērtēts, cik precīzi mūsdienās eksistējošās mākslīgā zirnekļu zīda iegūšanas pieejas atdarina dabiskās šķiedras veidošanās procesu, ļaujot izvirzīt idejas efektīvu tehnoloģiju izstrādei.

Savukārt pētījumu par savienojumu E1R veikuši OSI zinātnieki Līga Zvejniece, Edijs Vāvers, Baiba Švalbe, Maksims Vorona, Maija Dambrova, Grigorijs Veinbergs, Ivars Kalviņš sadarbībā ar Grindeks pētniekiem Ilgu Misāni un Ilmāru Stonānu.

E1R jeb metilfenilpiracetāms ir jauna viela, kas varētu kalpot kā perspektīvs savienojums atmiņas traucējumu un epilepsijas ārstēšanai. E1R tika sintezēts OSI, pateicoties izcilam ķīmiķu veikumam un zināšanām optiski aktīvu savienojumu sintēzē. E1R ir pirmais pasaulē zināmais Sigma 1 receptoru alostēriskais modulators, kas uzlabo atmiņas procesus un novērš krampjus. Balstoties uz zinātnieku iegūtajiem rezultātiem par E1R iespējamo pielietojumu klīniskajā praksē, ir reģistrēti 6 ārvalstu patenti un publicēti 5 raksti prestižos starptautiskos zinātniskos žurnālos.