31. oktobra pievakarē Latvijas Organiskās sintēzes institūts Startup House Riga telpās rīkoja pieredzes stāstu apmaiņu starp ķīmiķiem zinātniekiem par iespējām viņu radītos atklājumus īstenot biznesa projektā.
Ar savu veiksmes pieredzi šo vakaru aizsāka itālis, ķīmijas zinātņu doktors Stefano Donadio, biotehnoloģiju uzņēmuma NAICONS SRL dibinātājs. Uzņēmums ar vairāk kā 10 gadu pieredzi savu tirgus nišu atradis, pētot un atklājot dabas vielas, kuras noder jaunu antibiotiku izstrādē, kosmētikas ražošanā vai lauksaimniecībā. Dr. Donadio klātesošajiem stāstīja, kā viņam izdevies piesaistīt investīcijas un kā uzņēmēji, tostarp lielās zāļu firmas lūkojas uz zinātnieku projektiem, kuri vēlas savu darbu pārvērst sabiedrībai noderīgos un pieejamos produktos.
Ceļā uz uzņēmējdarbību, kas varētu radīt pat zināmu apvērsumu apgaismojuma pasaulē, aizstājot esošās, utilizācijas procesā toksiskās LED spuldzes ar daudz dabīgākām, – ir uzņēmēja Oskara Gūtmaņa un OSI zinātnieka Kaspara Leduskrasta dibināts uzņēmumu OLEC Technology. Jauno apgaismojuma tehnoloģiju radītāji plāno, ka no pašreiz paveiktā un izpētītā līdz skaidri aprēķinātam tirgus produktam viņus šķir vēl aptuveni divi gadi.
Vakara gaitā ar saviem zinātniskajiem ilgu gadu pētījumiem, kuru realizēšana dzīvē būtu vērtīga plašai sabiedrībai, iepazīstināja OSI zinātnieki: Dr. Antons Sizovs, Dr. Dace Rasiņa, Shapla Bhattacharya. Izskanēja stāsts gan par jaunu potenciāli ļoti veiksmīgu risinājumu mākslīgu asiņu radīšanai, par medikamentu, kas efektīvi ārstētu malāriju un būtu lietojams saslimšanas gadījumā. Tāpat klausītāji uzzināja par pētījumiem dabas molekulu modelēšanā, tā panākot, piemēram, plastmasas atkritumu dabīgu “sagremošanu”.
Pasākums pulcēja vairāk kā 30 ieinteresētu dalībnieku, kuri aktīvi izvaicāja zinātniekus, tā vakara gaitā uzturot auglīgas un atvērtas diskusijas gaisotni un pieredzes apmaiņu.
Pasākums tika rīkots projekta “Natural Products Research at Latvian Institute of Organic Synthesis as a Driver for Excellence in Innovation” (Natalion) ietvaros. Projektu finansē Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis Eiropa” apakšprogramma “Widening Participation and Spreading Excellence” saskaņā ar līgumu Nr. 101087181. Izteiktie viedokļi un uzskati ir tikai autoru viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Pētniecības izpildaģentūra nav atbildīgas par viedokļa paušanu projekta ietvaros.