Toms Pfeifers – pašreiz jaunākais Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) kolēģis, kura ceļš šurp sākās pērn, 12. klases vajadzībām veidojot zinātniski pētniecisko darbu. Caur šo pieredzi nāca lēmums šogad izvēlēties studēt ķīmiju un turpināt darbu OSI. Vasarā Toms iestājās LU Ķīmijas fakultātē, savukārt šonedēļ rit viņa pirmā darba nedēļa institūta darbinieka statusā.
Dabas zinātnes jauno ķīmiķi interesējušas jau kopš bērnības. Tomēr ķīmija vienmēr likusies mazliet īpašāka, tuvāka. Arī skolas pēdējā gada laikā gūtā pieredze OSI nospēlēja savu lomu. Pētījuma ietvaros viņš 6 nedēļas pavadīja Organiskās sintēzes laboratorijā. Vecākā kolēģa Artūra Spergas vadībā Toms veica eksperimentus, mērījumus, un viņa ieguldījums rezultējās ne tikai labi uzrakstītā skolas noslēguma darbā, bet iekļauts laboratorijas vadītāja Jāņa Velika pētījuma publikācijā žurnālā Organic Letters. Toms minēts kā viens no līdzautoriem rakstā par jaunu diarilfluorohalometilsulfonija sāļu sintēzi. Šie reaģenti ļauj veikt freonu nesaturošu fluorokarbēna pārnesi uz alkeniem vieglos, metālu nesaturošos apstākļos.
“Manuprāt, tā ir liela vērtība, ja varam dot jauniem cilvēkiem iespēju iepazīt ķīmiķa ikdienas darbu laboratorijā, ieinteresēt, iedvesmot profesijas izvēlē,” saka Organiskās sintēzes laboratorijas vadītājs Jānis Veliks “Darbs ar skolniekiem, studentiem sasaucas ar institūta misiju – sniegt savu ieguldījumu jaunās paaudzes ķīmiķu izglītībā.”
Toms stāsta, ka skolas laikā viņa ķīmijas skolotājs ieteicis mēģināt zinātniski pētniecisko darbu veikt OSI. Toms uzrakstījis e-pastu un atbilde no institūta bijusi ātra un pozitīva. “OSI pavadītais laiks likās tik aizraujošs, ka lemt, kur studēt un kur turpmāk strādāt, nesagādāja nekādas galvassāpes,” tā Toms. Viņš jau pirmajā dienā ir gatavs ķeries pie darba laboratorijā, kamēr viņa vecākais kolēģis Artūrs piebilst: “Ir mazliet jāiesilda rokas, jāatkārto zināmi algoritmi, bet ir prieks par Toma atgriešanos – nu jau pilnvērtīga kolēģa statusā!”