Jaunu zāļu mērķu atklāšana TMLHE-izgriezta gēna pelēs

FLPP logo purple 1
Projekta abreviatūra
TRILYSOX
Projekta Nr.
Izp-2018/1-0082
Projekta īstenošanas termiņš 2018-2021
Vadošais partneris Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI)
Projekta vadītājs  Dr. pharm. Edgars Liepiņš
Piesaistītais jaunais zinātnieks Kārlis Vilks

Par spīti intensīviem pētījumiem, klīniskajā praksē aizvien pietrūkst efektīvas kardioprotektīvās terapijas. Kardiovaskulārās un metabolās slimības ir divas terapeitiskās jomas, kurās ievērojami samazinājies jaunu reģistrētu zāļu vielu absolūtais un relatīvais skaits. TRILYSOX projekts izmantos novatorisku stratēģiju, lai atklātu jaunus zāļu mērķus kardiometabolo slimību ārstēšanai.

Pirmais karnitīna biosintēzes ceļa enzīms ir N6-trimetilzīna (TML) dioksigenāze (TMLD), kas oksidē TML par 3-hidroksi-TML. TRILYSOX projekts izpētīs fenonotipa izmaiņas TMLHE-izgrieztā gēna (-/-) pelēs, ko raksturo paaugstināts N6-trimetilzīna līmenis (TML) un samazināts gamma-butirobtaīna (GBB) un karnitīna (acilkarnitīna) līmenis. TMLHE-/- peles modelis nav ticis izveidots nekad iepriekš, un tā ir unikāla iespēja manipulēt ar TML, GBB, karnitīna (acilkarnitīna) koncentrācijām in vivo.

Izmantojot TMLHE-/- peles, tiks atklāta TML un GBB molekulu fizioloģiskā nozīme, kas nav saistīta ar šo molekulu lomu karnitīna sintēzē. Turklāt karnitīna biosintēzes apturēšana, kombinācijā ar ierobežotu karnitīna uzņemšanu, paver iespēju izpētīt izmaiņas, kas saistītas ar samazinātu karnitīna/acilkarnitīna daudzumu. Ņemot vērā acilkarnitīna uzkrāšanās nelabvēlīgo ietekmi uz iekššūnu enerģijas metabolisma signālceļiem, paaugstināts acilkarnitīnu daudzums ir potenciāls zāļu mērķis diabēta un tā sirds un asinsvadu sistēmu komplikāciju ārstēšanai. TMLHE-/- peļu modelis palīdzēs novērtēt hipotēzi par acilkarnitīna satura samazināšanu kā efektīvu stratēģiju kardiometabolo slimību attīstības un progresēšanas novēršanai.

Publicēts 30.11.2018.