Paveiktais laika periodā no 01.12.2014. līdz 28.02.2015.

Projektā tiek pētīts taukskābju enerģijas metabolisms, taukskābju toksiskās īpašības un uzkrāšanos dažādu slimību gadījumos, kā arī potenciālie zāļu mērķi un metabolo slimību ārstēšanas iespējas, iedarbojoties uz taukskābju metabolismu mitohondrijos.
Projekta 2.aktivitāte – Pētniecība:
Šajā pārskata periodā tika pētīti acilkarnitīnu transporta mehānismi un dažādu mazmolekulāru vielu ietekme uz acilkarnitīnu transportu. Noskaidrojām, ka karnitīnam un tam līdzīgām molekulām ir ietekme uz acilkarnitīnu transportu šūnās. Tas nozīmē, ka acilkarnitīnu transports caur šūnu membrānu varētu darboties līdzīgi kā tas notiek caur mitohondriju membrānu. Mitohondriju membrānā darbojas tā saucamais acilkarnitīna-karnitīna apmainītājs, kas karnitīna molekulas spēj apmainīt pret acilkarnitīna molekulām no vienas membrānas puses uz otru.
Turpinām arī jaunas diagnostikas metodes metabolo un sirds slimību diagnostikai „Taukskābju tolerances tests”. Turpinājām pārbaudīt acilkarnitīnu perorālo biopiejamību un kinētku. Noskaidrojām, ka acilkarnitīniem nav pārāk laba biopieejamība un ir salīdzinoši ātrs metabolisms audos un nenotiek acilkarnitīnu akumulēšanās arī pēc atkārtotas to ievadīšanas.

Projekta vadītājs: Dr. pharm. Edgars Liepiņš

Publicēts: 02.03.2015.