Projektā tiek pētīts taukskābju enerģijas metabolisms, taukskābju toksiskās īpašības un uzkrāšanos dažādu slimību gadījumos, kā arī potenciālie zāļu mērķi un metabolo slimību ārstēšanas iespējas, iedarbojoties uz taukskābju metabolismu mitohondrijos.
Projekta 2.aktivitāte – Pētniecība:
Šajā pārskata periodā tika veikti pētījumi un apkopoti dati par dislipidēmiju kā būtisku kardiovaskulāro sirds slimību riska faktoru. Zināms, ka L-karnitīns piedalās gan taukskābju, gan glikozes metabolisma regulācijā un ir parādīts, ka L-karnitīna koncentrācijas samazinājums audos veicina taukskābju plūsmas pārvirzīšanu un glikozes metabolisma stimulāciju, kas varētu mazināt dislipidēmijas izraisītos traucējumus. Darba mērķis bija noskaidrot L-karnitīna samazināšanas ietekmi uz bioķīmiskajiem un fizioloģiskajiem parametriem, sirds išēmijas-reperfūzijas bojājumu un endotēlija funkcionalitāti eksperimentālā dislipidēmijas modelī. Dislipidēmijas izraisītie traucējumi tika novēroti fruktozes modelī žurkās (dodot 10% fruktozes šķīdumu 8 nedēļas). L-karnitīna koncentrācijas samazināšanai tika izmantots meldonijs devā 200 mg/kg. Žurkām tika noteikti fizioloģiskie un bioķīmiskie parametri, kā arī tika veikti izolētās sirds infarktu eksperimenti un noteikta aortu endotēlija-atkarīgā funkcija. Iegūtie dati tiek apkopoti publikācijā.
Turpinām arī jaunas diagnostikas metodes metabolo un sirds slimību diagnostikai „Taukskābju tolerances tests”. Turpinājām pārbaudīt acilkarnitīnu perorālo biopiejamību un kinētku. Tika pārbaudīti dažādi paņēmieni acilkarnitīniem biopieejamībs uzlabošanai ar žultskābēm. Turpinājām pētīt acilkarnitīnu koncentrācijas izmaiņas glikozes tolerances testa laikā.
Projekta vadītājs: Dr. pharm. Edgars Liepiņš
Publicēts: 01.06.2015.