OSI zinātnieku pētījums par jaunu pretmalārijas zāļvielu izveidi publicēts prestižā zinātniskā žurnālā PNAS

Latvijas Organiskās sintēzes institūta un Francis Crick institūta (Lielbritānija) pētnieki atklājuši jaunu savienojumu klasi, kas tiešā veidā iedarbojas uz malārijas parazīta dzīves ciklu un bloķē tā attīstību. Tā ir jauna pieeja pretmalārijas zāļvielu izveidē un zinātnieki turpina darbu, lai, balstoties uz iegūtajiem rezultātiem, izveidotu jaunas paaudzes malārijas ārstēšanas līdzekli.

Pētījums par pretmalārijas zāļvielu izstrādi ir publicēts prestižā zinātniskajā žurnālā PNAS (ietekmes faktors 9,4), kas apliecina izstrādātās pieejas novitāti zinātnieku aprindās. Arī portāls Drug Discovery World, kas apkopo jaunus risinājumus zāļvielu atklāšanā, pamanījis šo pētījumu un novērtējis tā nozīmīgumu.

Malārija ir tropu un subtropu reģionos plaši izplatīta un dzīvībai bīstama slimība. 2019. gadā ar to saslima 23 miljoni cilvēku, no kuriem 400 000 tā beidzās letāli. Lai gan malārijas ārstēšanai ir pieejamas vairākas zāļvielas, šo slimību izraisošie parazīti laika gaitā ir izstrādājuši pret tām rezistenci, un tās kļūst neefektīvas. Tas nosaka nepieciešamību izveidot jaunus pretmalārijas ārstniecības līdzekļus.

Malārijas parazīts cilvēka organismā pavairojas  sarkanajos asinsķermenīšos un, atbrīvojot  pavairoto pararazītu, tiek inficētas jaunas asinsšūnas.  Šis cikls izsauc malārijai raksturīgo smago simptomu parādīšanos. Jaunatklātie savienojumi bloķē enzīmu SUB1, kas ir atbildīgs par malārijas transporta ceļu un izkļūšanu no sarkanajiem asinsķermenīšiem.

“Apturot malārijas parazītu izkļūšanu no sarkanajiem asinsķermenīšiem, būtu iespējams apturēt to vairošanos un līdz ar to arī slimības attīstību,” stāstot par jaunatklāto pieeju, norādīja Francis Crick institūta Malārijas bioķīmijas laboratorijas vadītājs Maiks Blekmens.

Pētījuma autori norāda: “Infekcijas izkļūšanas ceļu bloķēšana jau ir pierādīta kā ļoti veiksmīga pieeja HIV un C hepatīta ārstēšanā, tāpēc šī pieeja malārijas ārstēšanai ir daudzsološa un perspektīva.”

Pašlaik zinātnieku komanda turpina darbu pie jaunatklāto savienojumu optimizēšanas un tālākās izpētes, lai varētu sāk priekšklīniskos pētījumus dzīvniekos.  Latvijas Organiskās sintēzes institūta pētnieki prof. Aigara Jirgensona vadībā ir atbildīgi par jauno savienojumu struktūru dizainu un savienojumu sintēzi.

Foto: Jimmy Chan (Pexels)