Turpmāko trīs gadu laikā Latvijas Organiskās sintēzes institūtā (OSI) taps Latvijas kodolu magnētiskās rezonanses spektroskopijas centrs fundamentāliem un lietišķiem pētījumiem. Vakar, 16. septembrī Rīgā pirmo reizi tikās šīs ieceres darba grupa ar sadarbības partneriem no Francijas un Itālijas. Projektu vadīs OSI vadošais pētnieks – Dr. Alons Lends.
“Kodolu magnētiskā rezonanses spektroskopija paver iespējas pētīt vielu uzbūvi un dinamiku atomu līmenī,” Dr. Lends skaidro šo tehnoloģiju nozīmi mūsdienu zinātnē “Tas ir būtisks posms jaunu zāļvielu atklāšanā un izpētē. Ļoti līdzīgi kā magnētiskās rezonanses izmeklējums dod ārstam precīzāku priekšstatu par to, kādā stāvoklī ir cilvēka organisms, kodolu magnētiskā rezonanses spektroskopija ļauj zinātniekiem izprast zāļvielu mijiedarbību ar to bioloģiskiem mērķiem.”
Francijā, Lionā un Itālijā, Florencē šobrīd darbojas vieni no lielākajiem magnētiskās rezonanses centriem pasaulē. Šo valstu kolēģiem ir bagātīga un daudzveidīga pieredze, kuru šī projekta ietvaros plānots iepazīt un apgūt, tā pilnveidojot profesionalitāti Latvijas kolēģu vidū.
Kodolu magnētiskās rezonanses centrs Latvijā plāno izveidot par brīvpiejas platformu, kurā eksperimentus varēs veikt zinātnieki no Latvijas un Baltijas valstīm. Nākotnē iecerēts arī papildināt infrastruktūru ar pasaules līmeņa kodolu magnētiskās rezonansesaparatūru.
Projektu “DEVELOPMENT OF MAGNETIC RESONANCE IN LATVIA (MR LATVIA)” vadīs Latvijas Organiskās sintēzes institūts sadarbībā ar Centre de RMN à très hauts champs de Lyon (CRMN), Francijā un FranCentro Europeo di Risonanze Magnetiche (CERM) institūtu, Florencē, Itālijā. Projekts īstenots HORIZON-WIDERA- 2023-ACCESS-02 call programmas ietvaros.