OSI jaunā zinātniece Dace Rasiņa 2022. gada kalendārā un izstādē “Zinātne Latvijai”

OSI pētniece Dr. chem. DACE RASIŅA ir viena no Izglītības un zinātnes (IZM) veidotā 2022. gada kalendāra un izstādes “Zinātne Latvijai” vēstnesēm, kur viņa prezentē savu darbu medicīnas ķīmijas un organiskās sintēzes jomās.

Dace Rasiņa ir OSI Organiskās sintēzes metodoloģijas grupas vadošā pētniece un šobrīd viņa strādā pie jaunu, vērtīgu molekulu iegūšanas no lētas, dabā sastopamas vielas – kariofilēna, kas atrodams kaņepēs, raudenē, melnajos piparos un citos augos.

IZM veidotais „Zinātne Latvijai” kalendārs un izstāde tradicionāli vēsta par divpadsmit Latvijas zinātniekiem un zinātniecēm, kas pārstāv dažādas paaudzes, dažādas zinātnes nozares un dažādas zinātniskās institūcijas, tādējādi parādot Latvijas zinātnes spēku un daudzveidību.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā izstāde notiks „zaļajā režīmā” un būs apskatāma no 6. līdz 29. janvārim.

Šī gada kalendāra personības un zinātnes vēstnieki ir arī:

Dr. silv. ĀRIS JANSONS, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava” un Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultāte; Mg. ANTRA GAILE, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs, Eiropas Kodolpētniecības centrs (CERN); Dr. art. INESE SIRICA, Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas zinātnes nodaļa; Ph. D. JĀNIS LAZOVSKIS, RTU Rīgas Biznesa skola; Dr. philol. ILZE KAČĀNE, Daugavpils Universitātes Humanitāro un sociālo zinātņu institūta Kultūras pētījumu centrs; Dr. nat. tech. KRISTAPS KĻAVIŅŠ, RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte, Baltijas Biomateriālu ekselences centrs; Dr. med. RŪDOLFS CEŠEIKO, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Rehabilitācijas fakultāte; Ph. D. KRISTĪNE OĻEIŅIKA, Hārvarda Universitātes Bostonas Bērnu slimnīca, RSU; Dr. sc. admin. HENRIJS KAĻĶIS, Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāte; Ph. D. LINDA GULBE, Ventspils augstskolas inženierzinātņu institūts «Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs», Elektronikas un datorzinātņu institūts; Dr. sc. ing. MĀRTIŅŠ ZAUMANIS, Šveices Materiālu un tehnoloģiju institūts Empa (Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology).

Zinātnes kalendāra un izstādes radošajā konceptā šogad akcentēta zinātnieku personība, atklājot tās cilvēcisko pusi. Zinātnieku portretējumā katra personība izgaismota un izcelta kā pērle, radot vitālu stāstu, kas iesaista un uzrunā. Gluži kā mūsu izcilais latviešu rakstnieks Jānis Poruks savā darbā „Pērļu zvejnieks”, meklējot pērles, veic garīgas attīstības ceļu – tā arī Latvijas zinātnieki ved mūs atklāt arvien jaunus zināšanu apvāršņus, ļaujot katram kādu brīdi justies kā pērļu zvejniekam.