Organiskās sintēzes institūts un Igaunijas biotehnoloģiju uzņēmums vienojas kopdarbam zāļvielu attīstībā

  1. februārī (2023.) Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI) un Igaunijas privātais uzņēmums TBD Pharmatech OÜ parakstīja saprašanās memorandu par zāļvielu attīstības ekosistēmas stiprināšanu Baltijas reģionā.

Abi partneri īstenos kopīgus ražošanas tehnoloģiju attīstības un aktīvo farmaceitisko vielu (API) ražošanas projektus. Nolemts konsekventi veicināt jaunas tendences zāļvielu ražošanā, piemēram, zaļo tehnoloģiju ieviešanu un pastiprinātu drošības prasību nodrošināšanu.

Apvienojot OSI pētniecības kapacitāti ar pieredzējuša GMP ražotāja iespējām, parakstītais memorands nodrošinās institūtam tālāku attīstību un iekļaušanos API tehnoloģiju attīstības ekosistēmā. Konsolidējot abu partneru pieredzi zāļvielu attīstībā, veicināsim gan Baltijas valstu attīstību šajā jomā, gan katrs individuāli kļūsim konkurētspējīgāki,

par noslēgto savienību stāsta OSI direktors Dr. Osvalds Pugovičs.

Dr. Andruss Tasa, kompānijas TBD Pharmatech OÜ valdes priekšsēdētājs piebilst:

Svarīgi, ka mēs varam papildināt viens otra iespējas. Darbojoties kopā, mēs nostiprināsim zāļvielu ražošanas publisko tēlu Baltijas reģionā un kļūsim pievilcīgāki sadarbībai ārvalstu partneriem.

OSI ir vadošais zāļvielu atklāšanas un izpētes centrs Baltijas reģionā. OSI ir mērķorientēts, neatkarīgs valsts zinātniskais pētniecības institūts, kas attīstījis veiksmīgu sadarbību ar industrijas pārstāvjiem. Paralēli jaunu zāļvielu izpētei, OSI nodarbojas ar oriģinālu un ģenērisku medikamentu ražošanas tehnoloģiju izstrādi.  Tas ietver sintēzes ceļa izstrādi un izpēti, mērogošanu un sintēzi kilogramu apjomos. Tālākais OSI izstrādņu attīstības ceļš ir šo tehnoloģiju pielietojums zāļvielu ražošanai labas ražošanas prakses (GMP) apstākļos.

Kompānija TBD Pharmatech OÜ ir viens no Igaunijas vadošajiem un inovatīvākajiem biotehnoloģiju uzņēmumiem, kas specializējas zāļvielu izstrādē un ražošanā mazos apjomos.  Uzņēmums dibināts 2006. gadā kā Tartu Universitātes jaunuzņēmums (spin-off). Šobrīd TBD Pharmatech OÜ ir pieredzējis GMP ražotājs un kopš 2018. gada ir sertificēts  atbilstoši ISO 9001: 2015 standarta prasībām.