Latvijas zinātniecei būtisks ieguldījums cīņā ar malāriju

Starptautiski nozīmīgā žurnāla “Journal of Medical Chemistry” augusta numurā publicēts Latvijas Organiskās sintēzes institūta un Malārijas bioķīmijas laboratorijas, Frānsisa Krika institūta (Lielbritānija) zinātnieku pētījums par jauniem risinājumiem malārijas ārstēšanā.

Viena no darba veidotājām ir Latvijas Organiskās sintēzes institūta pētniece, Ph.D.  Elīna Līdumniece. Viņa ir autore atklājumam, uz kura bāzes turpinās tālāki starptautiski potenciālo zāļvielu pētījumi. Tostarp svaigi publicētais latviešu un britu ķīmijas zinātnieku kopdarbs žurnālā “Journal or Medicinal Chemistry”. 2023. gadā zinātniece aizstāvēja doktora disertāciju “Malārijas enzīmu inhibitoru izveide”.

Malāriju pārnēsā malārijas odi, kuri pamatā mīt Āfrikas, Indijas, Dienvidāzijas un citās tropu un subtropu valstīs. No šo kukaiņu pārnēsātās infekcijas ik gadu saslimst ap 250 miljoni cilvēku . Malārijas simptomi ir līdzīgi gripai – drudzis, galvassāpes, nogurums, reizēm arī slikta dūša, tomēr tās sekas nereti ir letālas biežo komplikāciju dēļ.

Lai arī ir pieejamas zāles pret malāriju un, ceļojot uz augstas bīstamības valstīm, arī Latvijas ceļotāji aicināti tās profilaktiski lietot, arvien biežāk novērota slimības rezistence pret esošām zāļvielām, jeb to efektivitāte nav pietiekoša. Elīna Līdumiece ir starp tiem zinātniekiem, kuri ķērušies pie šīs problēmas, meklējot jaunas potenciāli iedarbīgas zāļvielas.

“No jaunizgudrota savienojuma – atklājuma – līdz zālēm mērojams ļoti garš un ļoti dārgs ceļš,” saka jaunā zinātniece. “Pašreiz mēs (zinātnieki) turpinām pilnveidot jaunradītā savienojuma struktūru, lai tas būtu mērķtiecīgi iedarbīgāks un pēc iespējas mazāk aktīvs uz citiem enzīmiem, kas ir mūsu ķermenī,” tā Elīna Līduminiece. 

Jaunais, kopīgi ar britu kolēģiem veiktais pētījums apliecina, ka borolaktonu saturošie peptīdi ir daudzsološi līdersavienojumi jaunu pretmalārijas zāļu izstrādē, kas vērsti uz malārijas serīna proteāze SUB1 inhibēšanu, uzrādot augstu selektivitāti un zemu citotoksicitāti.

Par darbu “Malārijas enzīmu inhibitoru izveide” Elīna Līdumniece saņēmusi Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinību un Solomona Hillera – izcila ķīmiķa un Latvijas Organiskās sintēzes institūta dibinātāja – balvu.