Jaunu pretmalārijas zāļvielu izstrāde

Malārija ir tropu un subtropu reģionos plaši izplatīta un dzīvībai bīstama slimība. 2019. gadā ar to saslima 23 miljoni cilvēku, no kuriem 400 000 tā beidzās letāli. Lai gan malārijas ārsēšanai ir pieejamas vairākas zāļvielas, šo slimību izraisošie parazīti laika gaitā ir izstrādājuši pret tām rezistenci, un tās kļūst neefektīvas. Līdz ar to ir jāmeklē jauni risinājumi.

Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) pētnieki ar pretmalārijas zāļvielu izpēti nodarbojas jau 10 gadus, fragmentāri saņemot finasējumu no dažādiem  projektiem. Mūsu zinātnieku mērķis ir atrast zāļvielas tādiem medikamentiem, kas būtu iedarbīgi pret rezistento malāriju un pieejami cilvēkiem ar zemu pirktspēju.  Pašlaik aizsāktos pētījumus PostDoc Latvia projekta ietvaros turpina OSI pētnieks Raitis Bobrovs.

Malāriju  pārnēsā vairākas malārijas odu sugas, un to ierosina odā parazitējošs vienšūnis jeb malārijas plazmodijs. Odam iekožot, šis parazīts nokļūst cilvēka organismā.

Raidījumā “Izziņas impulss”, stāstot par pretmalārijas zāļvielu atklāšanu, Raitis Bobrovs saka: “Zāļvielas ir ļoti konkrēti jāpielāgo atttiecīgajam proteīnam, ko mēs gribam inhibēt. Gadās, ka ir atrasts savienojums, kurš varētu būt lielisks pretmalārijas līdzeklis, bet izrādās, ka tas iedarbojas ne tikai uz parazītos, bet arī uz cilvēkos esošajiem enzīmiem. Tas nozīmē, ka šīs zāles nodarīs kaitējumu ne tikai parazītam, bet arī radīs komplikācijas cilvēkam.”

Līdz šim institūtā ir atklātas vairākas vielas, kurām ir liels potenciāls nākotnē kļūt par jaunām zālēm pret malāriju.

“Viena no atklātajām savienojumu klasēm ir attīstīta tik tālu, ka tā pašlaik atrodas preklīniskajos pētījumos. Ja šajos pētījumos saglabāsies  gaidītā aktivitāte un netiks atklāti nevēlami blakusefekti, tad tālāk šīs vielas jau nonāks klīniskajos pētījumos,” stāsta jaunais zinātnieks.

Līdz šim ir pārvarēti vairāki posmi jaunu premalārijas medikamentu izstrādē, un darbs tiek aktīvi turpināts, lai to novestu līdz klīnikā apstiprinātam medikametam. Šī mērķa sasniegšanai būs nepieciešami vēl vairāku gadu pētījumi, kā arī lieli finanšu līdzekļi.

Raitis Bobrovs par premalārijas medikamentu izstrādi raidījumā stāsta no 3. minūtes.