Bez izglītotiem cilvēkiem mēs izrāvienu neiegūsim

17. martā (2020) portālā nra.lv publicēta intervija ar OSI direktoru Osvaldu Pugoviču par zinātnisko institūciju starptautisko novērtēšanu, finansējumu zinātnei un Izglītības un zinātnes ministrijas rosināto augstākās izglītības iekšējās pārvaldības sistēmas maiņu.

Ieskatam

Runājot par aktuālo zinātnes finansējumu, OSI direktors nra.lv saka:

Zinātniskajām institūcijām valsts piešķirtais bāzes finansējums palicis tādā pašā līmenī, kāds tas bija pērn. Summa, ko bāzes finansējuma veidā piešķir IZM, veido tikai 16% no mūsu kopējā budžeta, līdz ar to ļoti jāpiestrādā pie citiem avotiem. To arī darām.
(..)
Finansējuma kopumā zinātnei ir par maz. It īpaši kas attiecas uz valsts pētījuma programmām. Jo, lai mēs būtu konkurētspējīgāki, vajadzētu šo sadaļu stiprināt. Uzaudzēt zināmus muskuļus, tā teikt.

Salīdzinot OSI sniegumu ar iepriekšējo zinātnes izvērtēšanas periodu, O. Pugovičs norāda, ka uzlabojumi publikāciju skaita un kvalitātes palielināšanās ziņā nenoliedzami ir notikuši, taču apšauba, ka tas ir noticis tikai starptautiskā izvērtējuma dēļ. O. Pugovičs saka:

Par to, kādas izmaiņas ir notikušas, var pārliecināties, apskatot OSI zinātnieku publikāciju skaitu, kas tapušas sadarbībā ar citiem partneriem. Ja pirms septiņiem gadiem tādu bija 23%, tad pērn tie bija 49%. Tas nav noticis tāpat vien, bet sadarbības projektu ietvaros. It īpaši plaša šī sadarbība bija ENABLE projektā, kurā piedalījās vairāk nekā 30 valstu, tostarp Latvija – ar mērķi izveidot jaunas antibiotikas, ņemot vērā to, ka arvien lielāka kļūst rezistence pret tām. Sanākot kopā dažādām organizācijām, radās šis konsorcijs, un šobrīd projekts ir zāļu kandidātvielas izstrādes fāzē.

Tāpat EU-OPENSCREEN, kas ir zinātniskās infrastruktūras platforma un strādā visā Eiropā. OSI Baltijas valstīs ir vienīgā zinātniskā institūcija, kas darbojas šajā platformā. Tā atkal ir jauna iespēja sadarboties ar citiem, tostarp gūt jaunus finansējuma avotus.

Lasīt visu interviju.