Atklāts jauns virziens pretvēža preparātu izveidei

Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) par vienu no 2020. gada Latvijas nozīmīgākajiem sasniegumiem zinātnē atzinusi OSI pētnieku grupas prof. Raivja Žalubovska vadībā veikto pētījumu nākamās paaudzes pretvēža preparātu izstrādei.  TV3 raidījums “900 sekundes” viesojās OSI, lai uzzinātu vairāk par šo pētījumu.

Īpašu molekulu konstruēšana, kas vēža šūnās saistās ar specifiskiem enzīmiem – ogļskābes anhidrāzēm un tādējādi izraisa ļaundabīgo šūnu bojāeju, ir jauns virziens nākamās paaudzes pretvēža preparātu atklāšanā. Tā kā šīs grupas enzīmi iesaistās arī normālo šūnu darbībā, nepieciešams atklāt un izstrādāt tādas molekulas, kas iedarbotos tikai uz vēža šūnās esošajiem mērķiem.

Pētījuma vadītājs prof. Raivis Žalubovskis radījumā stāsta: “Mums ir izdevies atrast molekulas, kas aptur vēža šūnu vairošanos un tai pašā laikā šīs molekulas neskar pārējās organsima izdzīvošanai svarīgās sistēmas, piemēram, elpošanu.”

Veicot bioloģiskās pārbaudes, noskaidrots, ka atklātie savienojumi nomāc krūts un plaušu vēža šūnām specifisku ogļskābes anhidrāžu darbību un neietekmē organisma funkcijas kopumā. Tādējādi atklātie savienojumi varētu kalpot par pamatu jaunu preparātu izveidei.

“Jā, tas ir milzīgs gandarījums, ka mūsu pētījums ir atzīts, ļoti ceram, ka šī vēsts aizies arī līdz tiem, kuri piešķir finansējumu,” izsaka cerību Žalubovskis.

Līdzšinējie pētījumi ilgst vairāk kā 10 gadus un tie periodiski ir tikuši finansēti no Latvijas valsts un Eiropas Savienības fondu līdzekļiem. Pētījuma veikšanā OSI zinātnieki (PhD Raivis Žalubovskis, Dr.chem. Aiga Grandāne, PhD Aleksandrs Pustenko un Bc.chem. Anastasija Balašova) sadarbojušies ar Florences Universitātes zinātniekiem.