20. un 21. janvārī (2022) zinātnisko institūciju apvienība Alliance4Life (A4L) organizēja savu pirmo pasākumu, kura mērķis bija Centrāleiropas un Austrumeiropas jauno pētnieku karjeras attīstība un motivācija. Sākotnēji pasākums bija plānots klātienē Rīgā, taču pandēmijas radīto ierobežojumu dēļ to nācās organizēt tiešsaistē. Taču, kas sākotnēji šķita kā mīnuss, tika pārvērsts par izdevību. Organizatori nolēma pasākumu atvērt ne tikai A4L dalībinstitūcijām, bet arī citiem jaunajiem zinātniekiem un doktorantūras studentiem no visas Eiropas. Pasākumam reģistrējās gandrīz 800 dalībnieku, un vairāk nekā 500 dalībnieku piedalījās tiešsaistē un iesaistījās iedvesmojošās diskusijās. Tas bija pirmais apvienības A4L pasākums doktorantiem un pēcdoktorantūras studentiem, un sniedza interesantas idejas par karjeras attīstību. Pasākuma ietvaros notika arī apvienības A4L dalībinstitūciju īsas prezentācijas (pich session) industrijas pārstāvjiem, savukārt tehnoloģiju pārneses jomas ekspertiem bija iespēja piedalīties paralēlā apmācību seminārā.
Konferenci atklāja visapmeklētākā Life After PhD sesija. Ar savu pieredzi dažādos karjeras attīstības posmos un gūtajām atziņām dalījās četri sesijas dalībnieki – Radans Spaventi (Radan Spaventi) – uzņēmuma “Triadelta Partners” līdzdibinātājs, Alisone Kempbela (Alison Campbell) – Knowledge Transfer Ireland (KTI) direktore, Giedriuss Gasūnas (Giedrius Gasiunas) – uzņēmuma “CasZyme” dibinātājs un vadītājs, kā arī Pīters Padriks (Peeter Padrik) – viens no vadošajiem vēža speciālistiem Eiropā un uzņemuma “Antegenes” dibinātājs un vadītājs. Diskusiju dalībniekiem izdevās noturēt skatītāju uzmanību līdz pat sesijas beigām. Šajā sesijā piedalījās studenti un jaunie zinātnieki no vairāk kā 30 dažādām Eiropas zinātniskajām institūcijām.
NOSKATĪTIES Life After PhD sesiju!
Nākamajā sesijā astoņu biotehnoloģiju un farmācijas uzņēmumu pārstāvji (“Grindeks”, “Latvia MGI Tech”, “Solis BioDyne”, “MolPort”, “AIffinity”, “Olainfarm”, “PharmIdea” un “Oncomed Manufacturing”) iepazīstināja ar saviem uzņēmumiem, kā arī informēja par karjeras iespējām industrijā.
NOSKATĪTIESKarjeras iespējas industrijā sesiju!
Pirmo dienu noslēdza apvienības A4L vienpadsmit dalībinstitūciju īsas prezentācijas industrijas pārstāvjiem, lai iepazīstinātu ar katras pētniecības iestādes zinātniskās ekspertīzes jomām un pieejamo tehnisko nodrošinājumu.
NOSKATĪTIES A4L prezentācijas industrijas pārstāvjiem!
Nākamās dienas programma bija vairāk paredzēta praktisko iemaņu attīstīšanai. Pirmajā daļā tika izklāstītas tendences un izaicinājumi pētījumu publicēšanā, kā arī apskatīti tādi svarīgi jautājumi kā ētika pētniecībā un medicīnā. Profesore Juliāna Ceausu (Iuliana Ceausu) apskatīja svarīgākos profesionalitātes principus medicīnā – altruisms, atbildība, izcilība, pienākums, gods, godīgums un cieņa vienam pret otru, kā arī uzsvēra nepieciešamību tos integrēt medicīnas studiju programmās.
Sesijas moderators profesors Srečko Gajovičs (Srećko Gajović) uzsvēra, ka sliktas kvalitātes publikācijas kaitē ne tikai pašiem autoriem, bet visai zinātnieku kopienai. Zinātnes komunikāciju eksperte Estere Žarūra (Ester Jarour) norādīja, ka komunikācija nebeidzas līdz ar pētījumu publicēšanu. Viņa uzsvēra, ka katram zinātniekam ir jāturpina komunicēt par saviem pētījumiem ar plašāku sabiedrību. Labi attīstītas komunikācijas prasmes ir ļoti noderīgas gan karjeras izaugsmei, gan jaunu sadarbību veidošanai.
NOSKATĪTIES sesiju “Tendences un lamatas”!
Pasākuma pēdējā daļa bija par finansējuma piesaistes iespējām jaunajiem pētniekiem. Eksperts Jakubs Zemans (Jakub Zeman) sniedza noderīgus padomus pieteikumu sagatavošanai Marijas Sklodovskas-Kirī individuālo pēcdoktorantūras stipendiju konkursam, kā arī motivēja jaunos zinātniekus izmantot šo iespēju. Raimonda Markevičiene (Raimonda Markevicienė) no Viļņas Universitātes informēja par mobilitātes iespējām studiju laikā (tostarp ERASMUS+ programmu).
Paralēli jaunajiem pētniekiem paredzētajiem pasākumiem, notika apmācību seminārs apvienības A4L tehnoloģiju pārneses speciālistiem. “Šo apmācību mērķis bija iegūt padziļinātas zināšanas par tehnoloģiju pārnesi, īpašu uzmanību pievēršot spin-off uzņēmumu izveidei,” skaidroja pasākuma organizētāja Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) d irektora vietniece Dace Kārkle. “Ņemot vērā dzīvības zinātņu inovācijām raksturīgo garo attīstības ciklu, spin-off uzņēmumi ir viens no piemērotākajiem risinājumiem akadēmiskajā vidē radīto inovāciju pārnesei uz tirgu. Lektori no Eiropas Tehnoloģiju pārneses profesionāļu asociācijas (ASTP) dalījās ar zināšanām un padomiem, lai veicinātu jaunuzņēmumu kultūru Alliance4Life dalībinstitūciju vidū, tādējādi palīdzot samazināt plaisu starp Austrumeiropas un Rietumeiropas sniegumu inovāciju jomā, īpaši biomedicīnā,” piebilda Dace Kārkle.
“Mūsu reģionā ir daudz talantīgu un motivētu cilvēku,” sacīja Alliance4Life koordinatore Zlata Novotna (Zlata Novotná). “Ar šo pasākumu Alliance4Life ir atklājusi virkni apmācību sēriju, kuru mērķis ir veicināt izcilības kultūru. Mēs esam ikvienam, kurš vēlas nodrošināt vislabāko sniegumu. Sekojiet mums, gūstiet iedvesmu, izmantojiet visas iespējas un kļūstiet par daļu no kopienas, kas atbalsta izcilus, ētiskus un sociāli nozīmīgus pētījumus,” piebilda Zlata Novotna
Ja vēlaties uzzināt par citiem Alliance4life pasākumiem, sekojiet apvienībai Tvitterī!