Paveiktais laika periodā no 01.03.2020. līdz 31.05.2020.

Turpinās darbs pie publikācijas: Liepinsh E et al. Low cardiac content of long-chain acylcarnitines in N6-trimethyllysine dioxygenase knockout mice prevents ischemia-reperfusion-induced mitochondrial and cardiac damage.

Šobrīd ir uzsākti pētījumi, kuros noskaidrosim, vai TMLHE-/- dzīvnieki ir labāk aizsargāti pret augstas tauku barības izraisītu insulīna rezistenci. Pētījums notiks ilgstoši (vismaz 12 nedēlas), kuru laikā augsta tauku barība izraisa būtiskas metabolisma pārmaiņas, pasliktinātu glikozes un insulīna toleranci, kā rezultātā pasliktinās glikozes utilizācija audos un pieaug glikozes koncentrācija asinīs, īpaši postpranidiālajā periodā.

Notiek arī peļu pavairošana un genotipēšana, lai iegūtu dubultu izgrieztā gēna peļu modeli (izgriezti 2 gēni TMLHE un ApoE), lai tālāk uzsāktu aterosklerozes pētījumus. ApoE gēna mutācija pelēm izmaina lipoproteīnu vielmaiņu un ilgstoši dodot ar taukiem un holesterolu bagātu diētu šajās pelēs var izraisīt aterosklerozi. Līdz šim ir parādīts, ka, farmakoloģiski samazinot acilkarnitīnus, iespējams aizkavēt aterosklerozes attīstību šajā peļu modelī. Sapārojot TMLHE un ApoE izgrieztā gēna peles, var iegūt dubultu izgriezto gēnu modeli, kur sagaidāms, ka viens ir ar pro-aterosklerotisku, bet otrs ar potenicāli anti-aterosklerotisku ietekmi. Šīs peles tiks pētītas, lai pārbaudītu vai ģenētiski samazināts acilkarnitīnu daudzumus patiešām aizkavē aterosklerozes attīstību.

Publicēts: 02.06.2020.