90 gadu jubilejā godina akadēmiķi Gunāru Edvīnu Duburu

Duburs svin 90 gadu jubileju

12. junijā akadēmiķis, profesors. Dr. habil. chem. Gunārs Duburs atzīmēja savu 90. dzimšanas dienu. Darbu OSI profesors Duburs uzsāka pēc studiju pabeigšanas 1957. gadā. Turpinot sava skolotāja Gustava Vanaga iesāktos beta-diketonu pētījumus, profesors Duburs OSI attīstīja dihidropiridīnu ķīmijas virzienu. Šīs grupas savienojumiem raksturīgs plašs bioloģisko aktivitāšu un potenciālo pielietojumu spektrs – no vienkāršas antioksidantu aktivitātes līdz rezistences nomākšanai un gēnu transfekcijai. Profesora Dubura vadībā izstrādāta virkne bioloģiski aktīvu savienojumu, pazīstamākie piemēri ir medicīnas preparāti dietons (diludīns) un foridons (riodipīns).

Gunārs E. Duburs ir aktīvs pedagoģiskajā un izglītības atbalsta darbā. 2007. gadā viņš Vītolu fonda ietvaros ir nodibinājis “Gunāra un Renātes Duburu stipendiju” jauno studentu atbalstam. Līdztekus zinātniskajai un pedagoģiskajai darbībai, profesors Duburs vairāk nekā 20 gadu garumā ir pildījis administratīvos pienākumus OSI direktora vietnieka amatā, kā arī ilgstoši vadījis OSI Membrānaktīvo savienojumu un β-diketonu laboratoriju (1964-2016).

Prof. Duburs apbalvots ar Triju Zvaigžņu Ordeni, Latvijas Republikas Ministru padomes prēmiju, Ministru kabineta balvu, Gustava Vanaga balvu, Paula Valdena balvu, Osvalda Šmīdeberga medaļu, Dāvida Hieronīma.Grindela medaļu un Solomona Hillera medaļu.