Jaunumi

Zinātnieku naktī uzzini kā top jaunas zāļu vielas!

Latvijas Organiskās sintēzes institūts
Aizkraukles iela 21
18:00 – 22:00
Eiropas_Zinatnes_Nakts_Logo_1

Programmā:

Gidu pavadībā 3 dažādas ekskursijas uz

 • organiskās sintēzes laboratoriju
 • kodolmagnētiskās rezonanses spektroskopijas laboratoriju
 • mazo savienojumu ražošanas rūpnīcu

Populārzinātniska lekcijā “No idejas līdz aptiekai” saprotamā veidā stāstīsim par jaunu zāļu vielu tapšanu. Sākums plkst. 18:30, 19:30, 20:30.

Apskati mikropasauli tuvplānā mobilajā biofarmācijas centrā.

Izklaidei un atelpas mirklim šovakar arī:

 • Ķīmijas eksperimentu priekšnesums “Ķīmija – tas ir aizraujoši!” plkst. 18:00, 19:00, 20:00, 21:00
 • Interaktīva viktorīna par ķīmijas attīstību plkst. 18:30, 19:30; 20:30; 21:30
 • Radošā darbnīca – saliec savu molekulu!
 • OSI vēsture videostāstos.

Zinātnieku nakts laikā piedalies fotoorientēšanās spēlē “Acīgais zinātnes draugs“! Apmeklē trīs Teikas zināniskos institūtus (Zinātnieku nakts Teikā 2018) un izaicini savu vērīgumu!

Kontaktpersona: Elīna Erdmane, tālr. 67014958
Latvijas Organiskās sintēzes institūts

Visi Zinātnieku nakts pasākumi: Eiropas Zinātnieku nakts 2018

Apvarsnis_logo-01

Zinātnieku nakts tiek realizēta European Researchers’ Night in Latvia 2018-2019 ietvaros.

 

Igoram Sokolovam piešķirta Solomona Hillera balva

Dr. chem. Igors Sokolovs, OSI Organiskās sintēzes perspektīvo tehnoloģiju laboratorijas pētnieks saņēmis institūta dibinātāja, izcilā akadēmiķa Solomona Hillera vārdā nosaukto balvu par izciliem sasniegumiem ķīmijā. Balva Igoram Sokolovam piešķirta par par izstrādāto un pirms gada aizstāvēto promocijas darbu «(Hetero)aromātisko savienojumu C-H funkcionalizēšana». Promocijas darba vadītājs – profesors Edgars Sūna.

Promocijas darba ietvaros izveidots jaunu organiskās sistēzes metožu kopums, kas ļaus ātrāk, lētāk un efektīvāk izstrādāt jaunas zāļvielas. Šīs metodes varēs izmantot gan farmācijas uzņēmumi, gan arī zinātnieki akadēmiskās pētniecības vidē. Par darba zinātnisko kvalitāti liecina publikāciju skaits pasaules labākajos ķīmijas žurnālos, kā arī augstais to citējamību skaits.

S. Hillera balvu katru gadu piešķir vienam jaunajam zinātniekam  par labāko pēdējos piecos gados aizstāvēto promocijas darbu organiskajā ķīmijā. Balvas apjoms – 1750 EUR pirms nodokļu nomaksas, un to konkursa kārtībā piešķir «Olainfarm» sadarbībā ar Latvijas Zinātņu akadēmiju un Rīgas Tehniskās universitātes Attīstības fondu.

Balvas pasniegšana notika 22. augustā (2018),  AS «Olainfarm» telpās. 

Plašāk par balvu: RTU Attīstības fonda mājas lapā.

Latvijas Organiskās sintēzes institūts un AS „Grindeks” paraksta sadarbības līgumu

Šodien, 22. augustā (2018) Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI) un AS „Grindeks” nostiprināja ilggadējo sadarbību ar jaunu līgumu, tādējādi no atsevišķiem pētniecības projektiem pārorientējoties uz stratēģisku ilgtermiņa sadarbību un paverot jaunas perspektīvas zāļu pētniecībā, attīstībā un izstrādē.

_98A6323

Līguma mērķis ir padarīt līdzšinējo sadarbību vēl ciešāku, lai daudz efektīvāk un mērķtiecīgāk varētu pielāgoties globālā farmācijas tirgus prasībām un radītu jaunus ārstniecības līdzekļus sabiedrības veselības uzlabošanai.

„Sadarbības līguma parakstīšana ar tik pieredzējušu un plašā spektrā strādājošu partneri kā „Grindeks” ir liels abpusējs ieguvums gan uzņēmumam, gan mūsu institūtam, kura pieredze jaunu zāļvielu izstrādē mērāma jau desmitgadēs. Ceru, ka ilgtermiņā kopējās sadarbības rezultāti būs redzami sabiedrībai ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē,” stāsta OSI direktors Osvalds Pugovičs.

Arī AS „Grindeks” valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis uzsver, ka veiksmīgas un ciešas sadarbības izveidošana pētniecības un izstrādes jomā ir viens no farmācijas industrijas uzņēmumu izaugsmes stūrakmeņiem.

„Latvijas Organiskās sintēzes institūtā apvienojušies vieni no pasaules labākajiem zinātniekiem jaunu medikamentu izpētes jomā. Mums kā vienam no pieredzes bagātākajiem Latvijas farmācijas uzņēmumiem ir būtiski, ka varam sadarboties tieši ar izciliem vietējiem zinātniekiem, jo tādējādi visas ieguldītās investīcijas paliek Latvijā un sniedz pienesumu mūsu valsts ekonomiskajai izaugsmei,” uzsver AS „Grindeks” valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis.

Pasākumā uzrunu teica AS „Grindeks” padomes priekšsēdētājs Kirovs Lipmans, par institūta darbu un sadarbību ar industriju pastāstīja OSI direktors Osvalds Pugovičs. OSI Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja, profesore Maija Dambrova iepazīstināja klātesošos ar jaunākā OSI un „Grindeks” kopprojekta attīstības vēsturi. AS „Grindeks” valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis izklāstīja uzņēmuma perspektīvu sadarbībā ar zinātniekiem, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras vadītājs Andris Ozols informēja par iespējām saņemt atbalstu eksportspējīgu produktu izstrādē.

Visnozīmīgākais projekts, ko pašreiz veic „Grindeks” sadarbībā ar Latvijas zinātniekiem, ir jaunas sirds un asinsvadu saslimšanu ārstēšanai paredzētu zāļu kandidātvielu pētījumi. Taps pirmais Latvijā jaunradītais medikaments kopš pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem.


Par AS „Grindeks”:
„Grindeks” ir starptautisks farmācijas uzņēmums, kura galvenie darbības virzieni ir oriģinālproduktu, patentbrīvo medikamentu un aktīvo farmaceitisko vielu pētniecība, izstrāde, ražošana un pārdošana. „Grindeks” koncernā ietilpst pieci meitas uzņēmumi Latvijā, Igaunijā un Slovākijā; pārstāvniecības atvērtas 11 valstīs.
„Grindeks” specializējas sirds un asinsvadu, centrālo nervu sistēmu ietekmējošo, pretvēža medikamentu un gastroenteroloģisko līdzekļu terapeitiskajās grupās. Uzņēmuma produktu klāstu veido oriģinālprodukti Mildronāts® (meldonijs*) un Ftorafur® (tegafūrs), patentbrīvie medikamenti, uztura bagātinātāji, kā arī aktīvās farmaceitiskās vielas.
2017. gadā uzņēmuma produkcija eksportēta uz 77 valstīm un veidoja 92,5% no kopējā apgrozījuma. Nozīmīgākie „Grindeks” tirgi ir Eiropas Savienības valstis, Krievija un pārējās NVS valstis, ASV, Kanāda, Japāna un Vjetnama.
Lai palielinātu ražošanas jaudas un uzlabotu infrastruktūru, pēdējo 15 gadu laikā uzņēmums ir realizējis virkni vērienīgu investīciju projektu, investējot attīstībā gandrīz 100 milj. eiro.
*Brīdinājums: meldonijs ir iekļauts sportā aizliegto vielu sarakstā.

Pāvelam Dimitrijevam piešķirta AS “Olainfarm” Izcilības stipendija

AS “Olainfarm” Izcilības stipendija 2018./2019. akadēmiskajam gadam piešķirta OSI Membrānaktīvo savienojumu un β-diketonu laboratorijas asistentam, RSU Farmācijas fakultātes studentam Pāvelam Dimitrijevam.

AS “Olainfarm” Izcilības stipendiju talantīgākajiem topošajiem farmaceitiem kopš 2011. gada piešķir Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Farmācijas fakultāte, RSU Absolventu asociācija sadarbībā ar AS “Olainfarm”. Par stipendiju uzzini RSU mājas lapā !

Sveicam Pāvelu!

 

IV Pasaules latviešu zinātnieku kongress

Atzīmējot Latvijas valsts simtgadi, no 18. – 20. jūnijam (2018) norisinājās IV Pasaules latviešu zinātnieku kongress. Tajā piedalījās vairāk nekā 750 dalībnieku no 24 valstīm.

Kongress noslēdzās ar manifesta pieņemšanu, kurā zinātnieki aicina 2019. gadu valstī noteikt par nacionālo zinātnes un augstākās izglītības gadu, lai sabiedrībā kopumā palielinātu izpratni par Latvijas zinātnes nozīmi valsts un sabiedrības stratēģisku mērķu sasniegšanā.
 

IV Pasaules latviešu zinātnieku kongresa manifests

Zinātne ir neatņemama nacionālas valsts daļa, tā ir daļa no nacionālās kultūras, izglītības, tautsaimniecības un drošumspējas. Latvijas valsts proklamēšanas simtgades priekšvakarā Latvijas zinātnieki, pulcējoties IV Pasaules latviešu zinātnieku kongresā, apliecina savu gribu aktīvi iesaistīties procesos, kas mūsu valsti padarīs vēl stiprāku, un tās iedzīvotājus par sevi drošākus un laimīgākus.

Zinātnei ir jābūt vienam no Latvijas nākotnes attīstības stūrakmeņiem, lai visi Latvijā dzīvojošie cilvēki pārskatāmā laikā spētu sasniegt to dzīves kvalitāti, kāda ir pasaules visattīstītāko valstu iedzīvotājiem. Ir pilnvērtīgi jāizmanto Latvijas zinātnes nozaru potenciāls visā to daudzveidībā. Dzīves kvalitāte un nacionālās pašapziņas celšana apturēs Latvijas iedzīvotāju aizplūšanu uz citām valstīm, kas ir nopietns šī brīža Latvijas ilgtspējas apdraudējums.

Latvijas zinātnieki ir gatavi jauniem uzdevumiem un izaicinājumiem gan Latvijā, gan arī starptautiskā mērogā, ko spilgti apliecināja IV Pasaules latviešu zinātnieku kongresa dabaszinātņu, inženierzinātņu un tehnoloģiju, medicīnas un veselības zinātņu, lauksaimniecības un meža zinātņu, sociālo un humanitāro zinātņu sekciju darbs. Plašie sadarbības tīkli un ciešās saites ar Latvijas izcelsmes zinātniekiem visā pasaulē paplašina mūsu apvārsni un rada iespējas attīstībai un izaugsmei.

Lai zinātne būtu viens no Latvijas attīstības stūrakmeņiem, Latvijas valsts un privātā sektora viedokļu līderiem un sabiedrībai kopumā kardināli jāpārvērtē savs redzējums par zinātnes lomu un uzdevumiem mūsu sabiedrības attīstībā. Ir jāmaina attieksme pret zinātni un jānovērtē tās potenciāls.

Latvijas zinātniekiem ir jāapzinās, ka šāda attieksmes maiņa ir iespējama ar nosacījumu, ka zinātnieki aktīvi iesaistīsies sabiedriskajos procesos un bez kavēšanās piedāvās risinājumus gan valsts, gan atsevišķu nozaru un uzņēmumu attīstībai; bez īpaša pamudinājuma meklēs jaunus starpdisciplinārus ceļus, kā ar fundamentālās un lietišķās pētniecības palīdzību ietekmēt sabiedriski kulturālos un saimnieciskos procesus valstī.

Lai palielinātu Latvijas zinātnes devumu valsts nacionālajai kultūrai, izglītībai, tautsaimniecībai, drošībai un drošumspējai un citos mūsu attīstībai svarīgos jautājumos, nepieciešama ievērojama Latvijas zinātnes jaudas palielināšana, kas nav iespējama bez būtiska publiskā un privātā finansējuma palielinājuma. Būtiski – jaunām finansējuma programmām jābūt tieši saistītām ar nozarēm un to stratēģiskajiem mērķiem.

Lai palielinātu Latvijas zinātnes jaudu un zinātnisko vidi padarītu vairāk starptautisku, ir jāīsteno stratēģiska ilgtermiņa politika, kuras galvenais uzdevums ir ātrā laikā atjaunot nozarēm nepieciešamo zinātnes cilvēkkapitālu. Jaunas finansēšanas programmas un konkrēti uzdevumi, kā arī Latvijas izcelsmes un citu valstu zinātnieku piesaiste Latvijas zinātniskajām institūcijām ir konkrēts uzdevums, kas veicams jau tuvākajā laikā. Lai to paveiktu, ir jāatver jaunas nacionāli finansētas valsts pētījumu programmas un pēcdoktorantūras konkursu nākamās kārtas aktīvi jāpopularizē ārpus Latvijas robežām. Šie ir uzdevumi valdībai, zinātniskajām institūcijām un zinātniekiem, Latvijas Republikas vēstniecībām un Latvijas organizāciju starptautiskajām pārstāvniecībām.

Latvijas zinātnieki apliecina, ka augsti akadēmiskie standarti un akadēmiskais godīgums, kā arī Latvijas zinātnes telpas atvērtība pasaules zinātnei ir tie faktori, kas arī turpmāk uzturēs Latvijas zinātnes starptautisko konkurētspēju un reputāciju.

IV Pasaules latviešu zinātnieku kongresa dalībnieki aicina 2019. gadu valstī noteikt par nacionālo zinātnes un augstākās izglītības gadu.

Jānim Kūkam pasniegta LZA, AS “Latvijas Gāze” un RTU Attīstības fonda jaunā zinātnieka balva

15. jūnijā (2018) RTU Zinātniskajā bibliotēkā notika LZA, SIA “ITERA Latvija”, AS “Latvijas Gāze” un RTU Attīstības fonda gada balvu pasniegšanas ceremonija.

LZA, AS “Latvijas Gāze” un RTU Attīstības fonda balva par mūža devumu kardioloģijas zinātnē piešķirta Rīgas Stradiņa universitātes profesorei  Dr.habil.med. Ivetai Ozolantai, savukārt balva par mūža devumu Latvijas valsts enerģētikā RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes pasniedzējam Ilmāram Stuklim.

Savukārt jaunā zinātnieka balva par enerģijas metabolisma izpēti kardiovaskulāro slimību ārstēšanā tika piešķirta OSI vadošajam pētniekam Dr. pharm. Jānim Kūkam.  Otru jaunā zinātnieka balvu saņēma Aleksandrs Zajacs par pētījumu “Centralizēto siltumapgādes sistēmu attīstības scenāriju novērtējums”.

 

15.06.2018._RTU_Gazes_balva

Foto: RTU Attīstības fonds

Lai veicinātu Latvijas zinātnes un moderno tehnoloģiju attīstību gāzes, siltumtehnikas un ar tām saistītās ķīmijas tehnoloģijas nozarēs un novērtētu Latvijas zinātnieku, praktiķu un topošo zinātnieku (doktorantu) devumu šajos procesos, kā arī īpaši veicinātu un atbalstītu medicīnas zinātņu jomā sirds ķirurģiju, kardioloģiju un orgānu transplantāciju, AS “Latvijas Gāze” sadarbībā ar LZA un RTU Attīstības fondu kopš 2009. gada piešķir gada balvas  jaunajiem zinātniekiem un zinātniekiem par mūža ieguldījumu. Līdz šim apbalvoti jau 36 laureāti.

Izmaiņas OSI Zinātniskās padomes sastāvā

OSI Zinātniskās padomes (ZP) priekšsēdētājs, profesors Ivars Kalviņš nolēmis pieņemt jaunu izaicinājumu un veltīt savas zināšanas un enerģiju darbam AS „Olainfarm” padomē. Līdz ar to no 2018. gada 6. jūnija prof. Kalviņš pārtrauc savu darbību OSI Zinātniskajā padomē. Turpmāk padomes darbu vadīs Dr.hab.chem. Grigorijs Veinbergs. Par padomes locekli kļuvis Dr.chem. Kirills Šubins.

Apsveicam Ivaru ar jauno amatu un vēlam veiksmi un izturību Latvijas farmācijas rūpniecības attīstīšanā!

(Avots: OSI ZP 13. jūnija sēdes protokols)

Jaunie bakalauri un mağistri

Šī gada jūnijā 14 mūsu darbinieki aizstāvēja institūtā izstrādātos universitātes noslēguma darbus.

Maģistra darbu aizstāvēja

 • Anda SīpolaDihidropirimidīnu sintēze un pielietojums vīrusu kapsīdu inhibēšanai un pincera kompleksu iegūšanai“, Latvijas Universitāte (vadītāji Dr. chem. B. Vīgante, Dr. chem. P. Arsenjans)
 • Andrejs ŠišuļinsAminospirtu kinētiskā sadalīšana”, Latvijas Universitāte (vadītājs prof. E. Sūna)
 • Sindija Lapčinska “Metodoloģijas izstrāde dekahidrohinolīnu alkaloīdu totālajai sintēzei”, Rīgas Tehniskā universitāte (vadītāji Dr. chem.  A. Pelšs, Dr. chem. P. Arsenjans)
 • Vladislavs Baškevičs “3,5-Diaizvietotu 4-fenil-2-pirolidonu un to strukturālo analogu sintēze”, Latvijas Universitāte (vadītājs Dr. chem. M. Vorona)

Bakalaura darbu aizstāvēja

 • Madara Dārziņa “2-Hidroksimetilfurāna atvasinājumu sintēze un elektroķīmiskā oksidēšana”, Latvijas Universitāte (vadītāja Mg. A. Lielpētere)
 • Toms Izmailovs “Imidazolu ketonu sintēze”, Latvijas Universitāte (vadītāji prof. E.Sūna, Mg. A. Kinēns)
 • Jana Petkus “Poliaromātisku un polidentātu ligandu sintēze un to izmantošana porainu metālorganisko ietvaru iegūšanai”, Latvijas Universitāte (vadītājs Dr.chem. K. Šubins)
 • Linda Pudnika “Benzo[b]oksepīn-2(3H)-ona arilatvasinājumu sintēze”, Latvijas Universitāte (vadītāji  prof. A. Prikšāne, Dr. chem. A. Grandāne)
 • Rimants Žogota “Aspartilproteāžu inhibitoru sintēze”, Latvijas Universitāte (vadītājs prof. E.Sūna)
 • Anna Ivanova “Dikofeinildiselenīda sintēze un pārvērtības”,  Rīgas Tehniskā universitāte (vadītājs Dr.chem. P. Arsenjans)
 • Georgijs Stakanovs “Malārijas aspartilproteināžu inhibitoru sintēze”, Rīgas Tehniskā universitāte (vadītāja Dr.chem. D.Rasiņa)
 • Kristīne Kitoka “Fluorētu aminoskābju inkorporēšana Alcheimera amiloīda-beta peptīdos agregācijas mehānismu pētīšanai”, Rīgas Tehniskā universitāte (vadītājs prof. K.Jaudzems)
 • Akmal Kosimov “Synthesis of 2,5,8-trichloroheptazine and ligands based on its piperazine derivatives”, Rīgas Tehniskā universitāte (vadītājs Dr.chem. K. Šubins)
 • Egija Stepiņa “Uz polisaharīdu bāzes veidotu hirālo sorbentu izmantošana apgrieztās fāzes AEŠH apstākļos” Rīgas Tehniskā universitāte (vadītāja Dr.chem. H. Kažoka)

Sirsnīgi sveicam jaunos grādu ieguvējus un novēlam neapstāties pie sasniegtā!

Laiks Ziedonim nominācijas “Taureņu uzbrukums” laureāte – Maija Dambrova

3. maijā, dzejnieka Imanta Ziedoņa 85. dzimšanas dienā, jau piekto gadu norisinājās fonda Viegli iedibinātā apbalvojuma Laiks Ziedonim laureātu cildināšanas ceremonija.

Apbalvojumu zinātnē „Taureņu uzbrukums” saņēma mūsu institūta vadošā pētniece, Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja, profesore Maija Dambrova.

Apbalvojums zinātnē “Taureņu uzbrukums” tradicionāli tiek pasniegts zinātniekam ar doktora grādu, kurš ir kā vaduguns – zina savu ceļu un nešaubīgi iet uz priekšu, izgaismojot ceļu citiem.

Nominācijas “Taureņu uzbrukums” žūrijas komisijas vadītājs, mūziķis Goran Gora: “Šogad meklējām cilvēku, kurš ar savu esību izgaismo ceļu citiem. Paradoksālā kārtā vaduguns kļuva par gandrīz visu šī gada kategoriju svarīgāko aspektu. Cilvēki, kuri nebaidās būt līderi, vadītāji un lāpas nesēji. Tas ir ļoti grūts, nepateicīgs, bet svarīgs uzdevums – iet tumsā, nezinot, kas tevi sagaida.  Un šie “lāpneši” ir tie, kuri reprezentē veselīgas un gudras sabiedrības esenci. Cilvēki, kuri nebaidās. Savādi, bet šī brīža notikumi Pasaulē sasaucas ar “Laiks Ziedonim” pamatuzstādījumu – līderi, kuri ir līderi nevis tāpēc, ka ir mantojuši, ieguvuši vai piesavinājušies varu, bet tāpēc, ka ir līderi pēc aicinājuma. Patiesi un īsti. Tādi, kādiem līderiem mūsdienās būtu jābūt.

Profesore Maija Dambrova, saņemot apbalvojumu: “Latvijā ar zinātni nodarboties ir aizraujoši un to, ka iespējams paveikt lielas lietas, pierāda gan mana, gan manas laboratorijas pieredze.
Es domāju, ka pirmo reizi Latvjā – tas ir skaisti, bet mēs varam, gribam un sapņojam izdarīt, un izdarīsim, lai mēs būtu pirmie pasaulē!

1_2015_Laiks Ziedonim_G╠¦irts Rag╠¦elis_statuete