Jaunumi

Prof. Cramer lekcija

trešdien, 17.10.2018.
plkst. 11:00
OSI lielajā zālē

Lozanas Federālās politehniskās augstskolas (EPFL) profesora Nikolaja Krāmera lekcija:

Chiral Cyclopentadienyls: Enabling Ligands for a Broad Range of Asymmetric C-H Functionalizations

Aicināti visi interesenti!

Prof. Nikolajs Sjakste saņem starptautisku balvu – N. Emanuela piemiņas medaļu

2. oktobrī (2018) Maskavā, Krievijas Zinātņu akadēmijas (KZA) Bioķīmiskās fizikas institūta telpās OSI vadošajam pētniekam, LZA akadēmiķim, profesoram Nikolajam Sjakstem par panākumiem ķīmiskajā un bioķīmiskajā fizikā pasniegta N. Emanuela piemiņas medaļa.

N. Emanuela medaļu piešķir Starptautiskās zinātniskās sadarbības fonds, KZA un M.Lomonosova Maskavas Valsts Universitāte. Starptautiskās zinātniskās sadarbības fonda darba mērķis ir veicināt liela mēroga sadarbību dažādos biotehnoloģijas virzienos, ieskaitot bioloģiski aktīvu savienojumu un zāļu radīšanu un izpēti. Medaļas pasniegšana notika “Emanuela lasījumi” ietvaros, kur referātus lasīja visi laureāti. Prof. N. Sjakste lasīja referātu “Hromatīna domēni, slāpekļa oksīds un DNS”, kurā viņš īsumā sniedza  savu zinātnisko biogrāfiju, īpaši akcentēdams Ķīmiskās un bioķīmiskās fizikas institūta darbinieku lomu viņa zinātnieka dzīves gājumā, kā arī informēja par diviem pašreizējiem darba virzieniem – guanīna kvadrupleksu lomas izpēte ciešo DNS-proteīnu kompleksu izveidē un pētījums par OSI radītu 1,4-dihidropiridīnu atvasinājumu mijiedarbību ar DNS.

Pēc zinātniskās sesijas lasījumiem, dalībnieki apmeklēja N. Emanuela memoriālo kabinetu, kuru uztur zinātnieka meita O. Emanuela.

N. Emanuels bija izcils speciālists ķīmiskajā fizikā. Viņš ir vairāku klasisku pētījumu autors  – radikāļu reakciju mehānisma izpētē, vēlāk viņa vadība tika veikti pētījumi vēža bioloģijas izpētē un pretvēža ķīmijterapijas jautājumos. Tagad šo darbu turpina viņa dibinātā KZA Bioķīmiskās fizikas institūta darbinieki.

 

Sveicam jauno Dr. chem. Mariju Skvorcovu

27.09.2018. mūsu kolēģe Marija Skvorcova RTU Ķīmijas nozares promocijas padomes atklātā sēdē aizstāvēja promocijas darbu un ieguva ķīmijas doktora zinātnisko grādu:

Marija Skvorcova  “Elektrofīlu inducētas ciklopropānu reakcijas ar nukleofīliem” (vadītājs prof. Aigairs Jirgensons).

Sirsnīgi sveicam!

OSI uzsācis darbību EURAXESS sadarbības tīklā

euraxcess-2

Kopš 2018. gada septembra Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI) ir kļuvis par EURAXESS Latvija tīkla dalībnieku.

EURAXESS Latvija Kontaktpunktu tīkla galvenais uzdevums ir sniegt informāciju un konsultācijas ārvalstu zinātniekiem par zinātniskās karjeras iespējām Latvijā, kā arī sniegt praktisku atbalstu mobilitātē esošajiem ārvalstu zinātniekiem un to ģimenes locekļiem, kuri vēlas strādāt un dzīvot Latvijā. Papildus, EURAXESS Latvija Kontaktpunktu tīkls nodrošina informāciju un kontaktus atbalsta saņemšanai ārvalstīs- gan Eiropā, gan pasaulē, tiem zinātniekiem, kas plāno doties izejošajā mobilitātē.

EURAXESS ir viena no Eiropas Pētniecības telpas iniciatīvām, kuras mērķis ir veicināt zinātnieku starptautisko un starpsektoru mobilitāti Eiropā un trešajās valstīs un atbalstīt atvērtu darba tirgu zinātniekiem.

Iniciatīvas mērķa sasniegšanai Eiropas Komisija ir izveidojusi un sadarbībā ar Eiropas Savienības dalībvalstīm un sadarbības partneriem trešajās valstīs-  Ziemeļamerikā, Latīņamerikā un Karību jūras valstīs, DA Āzijā, Indijā, Ķīnā, Japānā, D-Korejā, nodrošina EURAXESS tīkla un speciāla izveidotā portāla https://euraxess.ec.europa.eu/ darbību.

 Šobrīd EURAXESS Latvija Kontaktpunktu tīklā ir iesaistījušās šādas valsts augstākās izglītības iestādes– Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Daugavpils universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Kultūras akadēmija, J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, Latvijas Jūras akadēmija, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Vidzemes augstskola, privātās izglītības iestādes– Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola “RISEBA”, biznesa augstskola “Turība”, Latvijas Kristīgā akadēmija, Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola, Ekonomikas un kultūras augstskola, Rīgas Juridiskā augstskola un zinātniskās institūcijas– Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Latvijas Organiskās sintēzes institūts, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, nodibinājums “Vides risinājumu institūts”.

 

Gromacs praktiskais seminārs

26.-27. oktobrī (2018) Latvijas Organiskās sintēzes institūtā notiks GROMACS praktiskais seminārs, ar mērķi iepazīstināt Baltijas valstu zinātniekus ar šīs programmatūras izmantošanas iespējām dažādās pētījumu jomās, kur nepieciešams izprast un modelēt molekulu uzvedību atomārā līmenī.

GROMACS ir viena no biežāk izmantotajām datorprogrammām molekulārās dinamikas simulācijai. To iespējams izmantot dažādu ķīmisko, bioloģisko un fizikālo procesu modelēšanai atomu līmenī. Ar tās palīdzību iespējams skaidrot eksperimentu rezultātus, samazināt laboratorijas eksperimentu izmaksas, tos daļēji aizstājot ar datorsimulācijām, kā arī izvirzīt idejas dažādu molekulāro procesu ietekmēšanai.

Semināru vadīs lektori no Vācijas un Zviedrijas (KTH).

Semināra programma un reģistrācija atrodama https://www.baltichpc.org/

Svarīgi! Semināram nepieciešams iepriekš reģistrēties, ko iespējams izdarīt dodoties uz https://www.baltichpc.org/registration.php .

Norises vieta: Latvijas Organiskās sintēzes institūts, Aizkraukles iela 21

Laiks:

26.10.2018 no plkst. 9.00 līdz 17.30

27.10.2018 no plkst. 9.00 līdz 17.30

Vairāk informācijas: https://www.baltichpc.org/

Vietu skaits ierobežots! 

Zinātnieku naktī uzzini kā top jaunas zāļu vielas!

Latvijas Organiskās sintēzes institūts
Aizkraukles iela 21
18:00 – 22:00
Eiropas_Zinatnes_Nakts_Logo_1

Programmā:

Gidu pavadībā 3 dažādas ekskursijas uz

  • organiskās sintēzes laboratoriju
  • kodolmagnētiskās rezonanses spektroskopijas laboratoriju
  • mazo savienojumu ražošanas rūpnīcu

Populārzinātniska lekcijā “No idejas līdz aptiekai” saprotamā veidā stāstīsim par jaunu zāļu vielu tapšanu. Sākums plkst. 18:30, 19:30, 20:30.

Apskati mikropasauli tuvplānā mobilajā biofarmācijas centrā.

Izklaidei un atelpas mirklim šovakar arī:

  • Ķīmijas eksperimentu priekšnesums “Ķīmija – tas ir aizraujoši!” plkst. 18:00, 19:00, 20:00, 21:00
  • Interaktīva viktorīna par ķīmijas attīstību plkst. 18:30, 19:30; 20:30; 21:30
  • Radošā darbnīca – saliec savu molekulu!
  • OSI vēsture videostāstos.

Zinātnieku nakts laikā piedalies fotoorientēšanās spēlē “Acīgais zinātnes draugs“! Apmeklē trīs Teikas zināniskos institūtus (Zinātnieku nakts Teikā 2018) un izaicini savu vērīgumu!

FB

Visi Zinātnieku nakts pasākumi: Eiropas Zinātnieku nakts 2018

Apvarsnis_logo-01

Zinātnieku nakts tiek realizēta European Researchers’ Night in Latvia 2018-2019 ietvaros.

 

Igoram Sokolovam piešķirta Solomona Hillera balva

Dr. chem. Igors Sokolovs, OSI Organiskās sintēzes perspektīvo tehnoloģiju laboratorijas pētnieks saņēmis institūta dibinātāja, izcilā akadēmiķa Solomona Hillera vārdā nosaukto balvu par izciliem sasniegumiem ķīmijā. Balva Igoram Sokolovam piešķirta par par izstrādāto un pirms gada aizstāvēto promocijas darbu «(Hetero)aromātisko savienojumu C-H funkcionalizēšana». Promocijas darba vadītājs – profesors Edgars Sūna.

Promocijas darba ietvaros izveidots jaunu organiskās sistēzes metožu kopums, kas ļaus ātrāk, lētāk un efektīvāk izstrādāt jaunas zāļvielas. Šīs metodes varēs izmantot gan farmācijas uzņēmumi, gan arī zinātnieki akadēmiskās pētniecības vidē. Par darba zinātnisko kvalitāti liecina publikāciju skaits pasaules labākajos ķīmijas žurnālos, kā arī augstais to citējamību skaits.

S. Hillera balvu katru gadu piešķir vienam jaunajam zinātniekam  par labāko pēdējos piecos gados aizstāvēto promocijas darbu organiskajā ķīmijā. Balvas apjoms – 1750 EUR pirms nodokļu nomaksas, un to konkursa kārtībā piešķir «Olainfarm» sadarbībā ar Latvijas Zinātņu akadēmiju un Rīgas Tehniskās universitātes Attīstības fondu.

Balvas pasniegšana notika 22. augustā (2018),  AS «Olainfarm» telpās. 

Plašāk par balvu: RTU Attīstības fonda mājas lapā.

Latvijas Organiskās sintēzes institūts un AS „Grindeks” paraksta sadarbības līgumu

Šodien, 22. augustā (2018) Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI) un AS „Grindeks” nostiprināja ilggadējo sadarbību ar jaunu līgumu, tādējādi no atsevišķiem pētniecības projektiem pārorientējoties uz stratēģisku ilgtermiņa sadarbību un paverot jaunas perspektīvas zāļu pētniecībā, attīstībā un izstrādē.

_98A6323

Līguma mērķis ir padarīt līdzšinējo sadarbību vēl ciešāku, lai daudz efektīvāk un mērķtiecīgāk varētu pielāgoties globālā farmācijas tirgus prasībām un radītu jaunus ārstniecības līdzekļus sabiedrības veselības uzlabošanai.

„Sadarbības līguma parakstīšana ar tik pieredzējušu un plašā spektrā strādājošu partneri kā „Grindeks” ir liels abpusējs ieguvums gan uzņēmumam, gan mūsu institūtam, kura pieredze jaunu zāļvielu izstrādē mērāma jau desmitgadēs. Ceru, ka ilgtermiņā kopējās sadarbības rezultāti būs redzami sabiedrībai ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē,” stāsta OSI direktors Osvalds Pugovičs.

Arī AS „Grindeks” valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis uzsver, ka veiksmīgas un ciešas sadarbības izveidošana pētniecības un izstrādes jomā ir viens no farmācijas industrijas uzņēmumu izaugsmes stūrakmeņiem.

„Latvijas Organiskās sintēzes institūtā apvienojušies vieni no pasaules labākajiem zinātniekiem jaunu medikamentu izpētes jomā. Mums kā vienam no pieredzes bagātākajiem Latvijas farmācijas uzņēmumiem ir būtiski, ka varam sadarboties tieši ar izciliem vietējiem zinātniekiem, jo tādējādi visas ieguldītās investīcijas paliek Latvijā un sniedz pienesumu mūsu valsts ekonomiskajai izaugsmei,” uzsver AS „Grindeks” valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis.

Pasākumā uzrunu teica AS „Grindeks” padomes priekšsēdētājs Kirovs Lipmans, par institūta darbu un sadarbību ar industriju pastāstīja OSI direktors Osvalds Pugovičs. OSI Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja, profesore Maija Dambrova iepazīstināja klātesošos ar jaunākā OSI un „Grindeks” kopprojekta attīstības vēsturi. AS „Grindeks” valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis izklāstīja uzņēmuma perspektīvu sadarbībā ar zinātniekiem, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras vadītājs Andris Ozols informēja par iespējām saņemt atbalstu eksportspējīgu produktu izstrādē.

Visnozīmīgākais projekts, ko pašreiz veic „Grindeks” sadarbībā ar Latvijas zinātniekiem, ir jaunas sirds un asinsvadu saslimšanu ārstēšanai paredzētu zāļu kandidātvielu pētījumi. Taps pirmais Latvijā jaunradītais medikaments kopš pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem.


Par AS „Grindeks”:
„Grindeks” ir starptautisks farmācijas uzņēmums, kura galvenie darbības virzieni ir oriģinālproduktu, patentbrīvo medikamentu un aktīvo farmaceitisko vielu pētniecība, izstrāde, ražošana un pārdošana. „Grindeks” koncernā ietilpst pieci meitas uzņēmumi Latvijā, Igaunijā un Slovākijā; pārstāvniecības atvērtas 11 valstīs.
„Grindeks” specializējas sirds un asinsvadu, centrālo nervu sistēmu ietekmējošo, pretvēža medikamentu un gastroenteroloģisko līdzekļu terapeitiskajās grupās. Uzņēmuma produktu klāstu veido oriģinālprodukti Mildronāts® (meldonijs*) un Ftorafur® (tegafūrs), patentbrīvie medikamenti, uztura bagātinātāji, kā arī aktīvās farmaceitiskās vielas.
2017. gadā uzņēmuma produkcija eksportēta uz 77 valstīm un veidoja 92,5% no kopējā apgrozījuma. Nozīmīgākie „Grindeks” tirgi ir Eiropas Savienības valstis, Krievija un pārējās NVS valstis, ASV, Kanāda, Japāna un Vjetnama.
Lai palielinātu ražošanas jaudas un uzlabotu infrastruktūru, pēdējo 15 gadu laikā uzņēmums ir realizējis virkni vērienīgu investīciju projektu, investējot attīstībā gandrīz 100 milj. eiro.
*Brīdinājums: meldonijs ir iekļauts sportā aizliegto vielu sarakstā.

Pāvelam Dimitrijevam piešķirta AS “Olainfarm” Izcilības stipendija

AS “Olainfarm” Izcilības stipendija 2018./2019. akadēmiskajam gadam piešķirta OSI Membrānaktīvo savienojumu un β-diketonu laboratorijas asistentam, RSU Farmācijas fakultātes studentam Pāvelam Dimitrijevam.

AS “Olainfarm” Izcilības stipendiju talantīgākajiem topošajiem farmaceitiem kopš 2011. gada piešķir Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Farmācijas fakultāte, RSU Absolventu asociācija sadarbībā ar AS “Olainfarm”. Par stipendiju uzzini RSU mājas lapā !

Sveicam Pāvelu!